"Kao proizvođač, kada imate salmonelu, uvek imate salmonelu", navodno je Marijanu Lukaču, vlasniku nekoliko objekata sa kokošima nosiljama u Hrvatskoj, rekao rival na tržištu u jeku prošlogodišnje drame kada je morao da ubije 150.000 kokošaka zbog otkrića ove bakterije.
"Ista stvar se dešava i meni. Inspekcija je među 920 uzoraka koje su uzeli na analizu pronašla jednu sa salmonelom, a moram da ubijem 52.000 pilića. Jaja, naravno, ne prodajem. Ovoga puta analiza je trajala duplo duže od uobičajenih četiri, pet dana", rekao je proizvođač jaja Marijan Lukač na konferenciji za novinare u Ivanić Gradu.
Istovremeno, rekao je da je, zapravo, žrtva nameštaljke kako bi bio izbačen sa tržišta, kako bi jači proizvođač zauzeo deo tržišta kompanije Lukač jaja. Lukač je opisao navodnu šemu po kojoj hrvatski inspektori prilikom uzimanja uzoraka sa njegovih farmi ne koriste sterilne kese za čuvanje uzoraka, već dolaze sa otvorenim vrećama koje su možda već kontaminirane.
Prigovor na način uzimanja uzoraka nema uticaja na sam postupak i njegove posledice, pa se, uprkos primedbama, analiza vrši kao da su svi uzorci smešteni u sterilne kese. Poslednja analiza, napravljena pre deset dana, rezultirala je jednim pozitivnim uzorkom od 920 analiziranih.
Lukač tvrdi da je zapravo reč o kombinaciji moćnijeg konkurenta i inspektora u kojoj moćni proizvođač jaja ostaje bez konkurencije i lakše preuzima tržište. Osim toga, Lukač tvrdi da u Hrvatskoj postoji samo jedna laboratorija koja analizira salmonelu, te da su njegova kompanija i on prinuđeni da dozvole analize u laboratoriji u čiju nezavisnost sumnjaju. Stoga je uzorke samostalno slao na analizu van Hrvatske i salmoneli, kaže, nije bilo ni traga.
Lukač je na konferenciji za novinare rekao da Državni inspektorat nije reagovao na žalbu koju je uputio odmah nakon prvog uzorkovanja, u kojoj se žalio da kontejner za prašinu koja se analizira nije upakovan u originalnu fabričku ambalažu. Navlake za cipele koje su inspektori koristili uzete su iz otvorene kutije, što, smatra Lukač, ostavlja mogućnost manipulisanja rezultatima analize, tim pre što su trojica radnika veterinarske stanice koji su uzimali uzorke poprskali navlake nepoznatom tečnošću i hodali po salašu u takvim pokrivačima.
Takvi uzorci su predavani u najlonskoj vrećici, a o tečnosti i njenom sastavu niko nas nije obavestio", rekao je Lukač. Isto tako, kese u koje su stavljene cucle poslate na analizu nisu bile upakovane u originalnu ambalažu. "U uputstvu za uzimanje uzoraka iz Ministarstva poljoprivrede jasno je naznačeno da će se dobiti lažno pozitivni rezultati ukoliko se uzorak uzme neodgovarajuće ili u neodgovarajućem pakovanju", rekao je Lukač.
Pomenuo je i sukob sa zaposlenima Hrvatskog veterinarskog instituta Centra za perad, koji su prošlog septembra protiv njega podneli krivičnu prijavu jer je, nezadovoljan preliminarnim analizama uzoraka dostavljenih sa jedne od njegovih živinarskih farmi, zapretio da će "ukloniti" pola naroda, a pritom je pomenuo i svoj borački status.
Krivična prijava je odbačena, ali Lukač sada sumnja u objektivnost istih stručnjaka koji analiziraju jaja sa njegovih farmi. Istovremeno je rekao i da ga je neosnovano prijavio inspektor Gordan Jerbić, koji nastavlja da obavlja inspekcijske preglede na Lukačevim salašima.
Saopštenje Državnog inspektorata prenosimo u celosti: "Činjenica je da je Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata na osnovu nalaza dobijenih od: Nacionalne referentne laboratorije Hrvatskog veterinarskog instituta, Centra za peradarstvo, Zagreba i nalaza za potrebe superanalize uzetih na zahtev stranke i upućenih u zahtevom stranke "Nacionalnom referentnom centru za enteropatogene bakterije i listeriju (NENT), Univerzitet u Cirihu", utvrđeno je prisustvo bakterije Salmonella Enteritidis u jatu živine predmetne farme.
S obzirom na pozitivne nalaze i u skladu sa važećim zakonskim odredbama, veterinarska inspekcija Državnog inspektorata će doneti rešenje o zabrani uklanjanja živine i jaja sa farme osim za klanje (preradu) ili uništavanje, uz izdatu posebnu dozvolu od strane nadležnog organa.
Kao rezultat navedenog, stranci se daje mogućnost da životinje odvede na klanje, pod posebnim uslovima, i da jaja iz zaraženog jata podvrgne postupku obrade koji garantuje uništavanje svih serotipova salmonele od značaja za javno zdravlje u skladu sa propisima o higijeni hrane.
S obzirom na dosadašnje postupke veterinarske inspekcije Državnog inspektorata na predmetnom gazdinstvu, kojih je bilo više u vezi sa istim pitanjem prisustva bakterija iz roda salmonele, stranka je u prethodnom postupku koristila zakonsku opciju i privela životinje klanju u odobrenim objektima, a za izgubljenu dobit imala je pravo da traži odštetu od nadležnog organa, što je i učinila.
Naglašavamo da veterinarska inspekcija Državnog inspektorata vrši sistematske preglede u skladu sa propisima koji se odnose na zdravlje životinja i zdravlje, ispravnost i kvalitet hrane, kako bi hrana koja se stavlja u promet bila zdrava za ishranu ljudi".
BONUS VIDEO:
(MONDO/Jutarnji.hr)
"Videćemo kada ćemo osvojiti Evroligu!" Nebojša Čović najavio pohod na evropsku titulu?
Partizan razbio Grke u Beogradu: Sajam, spektakl i strašna partija Obradovićevog tima!
Mere koje Srbija zahteva po pitanju Kosova i Metohije! Predsednik Vučić ih podelio u 5 ključnih tačaka (Foto)
"I kad ne kupujem, Temu mi skida pare sa računa, ostala sam bez 26.000 dinara": Ljudi počeli da brišu aplikaciju
Mondo ukrštenica za 14. septembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!