Povodom 32. godišnjice ubistva porodice Zec kod Adolfovca na Sljemenu kod Zagreba otkrivena je spomen-ploča i održana komemoracija, a gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević poručio je da je to podsetnik i mračna uspomena kako se takav zločin više nikada ne bi ponovio.

"Na ovom mjestu, u noći sa 7. na 8. 12. 1991, ubijene su dvanaestogodišnja Aleksandra Zec i njezina majka Marija Zec. Iste večeri, svjedočile su ubojstvu oca i supruga, Mihajla Zeca, na pragu njihove kuće na Trešnjevci. Aleksandra i Mihajlo Zec bili su naši sugrađani srpske nacionalnosti. Ubojice Aleksandre, Mihajla i Marije Zec bili su pripadnici pričuvne postrojbe MUP-a. Unatoč priznanju zločina, njihovi izvršitelji nikada nisu kažnjeni. Ne ponovilo se", piše na spomen-ploči, iza koje su stali Grad Zagreb i Srpsko narodno vijeće.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević naglasio je da je spomen-ploča podsetnik i “mračna uspomena” ovekovečena u kolektivnom pamćenju i istoriji Zagreba na strašan zločin, kako se više nikada ne bi ponovio. “Tog 7. decembra 1991. godine Aleksandra Zec je imala 12 godina. Ja sam imao nepunih 10 godina i bili smo gotovo vršnjaci. Ubice koje su počinile taj strašni zločin, iako su ga priznali, nikada nisu za to odgovarali – i to je sramota”, poručio je Tomašević.

On je naglasio da je Zagreb otvoreni grad, grad razlika i različitosti, grad u kojem niko nije i nikada ne sme biti diskriminisan po ni kojoj osnovi. “Svi oni koji su godinama insistirali na tome, večeras izražavaju svoju zahvalnost Gradu Zagrebu koji je podržao podizanje ovog znamena. To je značajno za grad i za zemlju, kao pokazatelj kako se treba sećati, kako treba završavati s ratnim strahotama i kako treba graditi toleranciju i mir među ljudima”, poručio je predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac.

Istakao je i da je mesto ubistva 12-godišnje Aleksandre Zec, njene majke Marije i oca Mihajla pre 32 godine konačno dostojno obeleženo.

BONUS VIDEO

Kurir teleivizija "OD 1991. GODINE HRVATSKU NAPUSTILO MILION STANOVNIKA!" Štrbac: Od toga su 500.000 Srbi , a druga polovina Hrvati, otišli u EU

 (Mondo/N1/M. Š.)