Nakon što je odslužio 22 godine kazne za ubistvo 16-godišnje Anđele Bešlić, Ivan Bulj je jutros oko 9 sati pušten na slobodu. Završio je formalnosti, preuzeo stvari, a za njim su se zatvorila vrata kazneno-popravnog zavoda koji se nalazi u blizini naselja Turopolje. Udaljen je 13 kilometara od Velike Gorice, gde mu živi ćerka.
Kaznu je služio do poslednjeg dana i od danas je slobodan čovek. Ivan Bulj, bivši direktor Sinjskog radija, 59 godina, danas je, na dan kada je pre 22 godine sam ušao u policijsku stanicu u Sinju i prijavio da je ubio 16-godišnju Anđelu Bešlić, napustio Kazneno-popravni zavod u Turopolju, gde je izdržavao poslednji deo kazne.
"Nisam to uradio, protiv mene nema ni jednog dokaza na sudu, tražiću obnovu postupka", rekao je Bulj i dodao da se vraća u Sinj, prenosi RTL. Bivši direktor Sinjskog radija, 59-godišnjak, pre 22 godine ušao je sam u policijsku stanicu u Sinju i prijavio da je ubio 16-godišnju Anđelu Bešlić, tada učenicu 2. razreda Trgovačke škole.
Slobodne vikende koristio je da ode u posetu ćerki, ali ne i da vidi suprugu koja sa roditeljima živi u Požegi. Sredinom februara, Sinjani su mu jasno rekli da ne žele da ga vide tamo, gde ima sada zapuštenu porodičnu kuću i gde mu živi brat. Inače, zatvor u Turopolju, gde je Bulj izdržao poslednji deo kazne, a najveći deo kazne izdržao je u Lepoglavi i Glini, osnovan je 1959. godine i prostire se na 120 hektara zemlje i sastoji se od oranica, jezera, bare i oko 10 objekata različite namene.
U tom zavodu se, između ostalog, leče i počinioci se**ualnih delikata. Iako je tražio uslovni otpust, Ivan Bulj nije dobio ni za jedan dan umanjenje kazne, a na to su verovatno uticale okolnosti zločina koji je počinio, a verovatno se vodilo računa da njegovo prevremeno puštanje na slobodu ima odjek u javnosti.
Šta za Ivana Bulja znači izlazak iz zatvora? Može li se zaposliti, hoće li ga nadzirati policija, hoće li porodica Anđele Bešlić znati gde boravi? Sve su to pitanja koja je Jutarnji list uputio Ministarstvu uprave i pravde. "Zatvorski sistem u Hrvatskoj, kao i u drugim evropskim zemljama, zasniva se na konceptu rehabilitacije, koji podrazumeva preduzimanje mera i aktivnosti za postizanje svrhe zatvorske kazne. U skladu sa navedenim, za svakog osuđenog se donosi program implementacije kojim se obezbeđuje poštovanje principa individualizacije, a u procesu realizacije programa implementacije primenjuju se opšte i specijalizovane intervencije i programi tretmana kao podsticaj za postizanje resocijalizacije, rehabilitaciju i socijalnu inkluziju. Navedeni koncept, kao i način njegove primene, zasnovan je i usklađen sa međunarodnim preporukama u oblasti izvršenja krivičnih sankcija i mera", rečeno je iz Ministarstva.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji list/MONDO/J.D.)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!