Slušaj vest

Slovenija planira nabavku novih artiljerijskih sistema, sistema protivvazdušne odbrane i oklopnih vozila, saopštilo je slovenačko Ministarstvo odbrane. Slovenački i francuski čelnici odbrane potpisali su 12. jula pismo namere prema kojem će Slovenija sarađivati u evropskoj zajedničkoj nabavci kamionskih haubica Caesar od 155 mm, proizvođača KNDS-a, i sistema protivvazdušne odbrane kratkog dometa Mistral.

Mistral proizvodi MBDA, obrambena grupa sa sedištem u Francuskoj u vlasništvu Airbusa, BAE Systemsa i Leonarda. Haubice Caesar, poznate po svojoj mobilnosti i sposobnosti da ispaljuju eksplozivne granate na utvrđenu metu s velike udaljenosti, proizvodi KNDS, evropska odbrambena fabrika.

Ljubljana ima za cilj da osigura sredstva od Evropske unije za finansiranje "izgradnje zajedničkih vojnih kapaciteta" zajedno s drugim državama članicama, kaže se u saopštenju. Ova je inicijativa deo šire strategije za Sloveniju za održavanje i jačanje obrambene saradnje sa svojim savezničkim državama, piše hrvatski "Jutarnji List".

Od 32 članice NATO-a, Slovenija ima jedan od najnižih postotaka potrošnje s 1,35 posto, nakon Turske (1,31 posto), Španije (1,26 posto), Belgije (1,13 posto) i Luksemburga (0,72 posto).

Slovenački premijer Robert Golob dao je još jednu važnu izjavu, najavivši da njegova vlada planira da kupi nova vozila Patria AMV XP s pogonom na osam točkova za oružane snage. To bi moglo biti realizovano do kraja godine.

profimedia-0685016307.jpg
Profimedia Slovenski premijer Robert Golob

24ur je izvestio da Ljubljana namerava nabavku 106 vozila za oko 695 miliiona evra.

Slovenija pritom nije jedina država koja je krenula u velike nabavke oružja. Italija će na razne oružane sisteme u narednih 15-ak godina potrošiti najmanje 27,5 milijardi evra. Konkretno, kupiće 24 nova borbena aviona Eurofighter (7,5 milijardi evra težak posao), a s nemačkim Rheinmetallom dogovaraju pokretanje proizvodnje i kupovinu novih tenkova Panther i oklopnih borbenih vozila Lynx. Ukupno se radi o najmanje 250 tenkova i 350 oklopnjaka, a sve zajedno koštaće više od 20 milijardi evra.

BONUS VIDEO: Ambasador Slovenije za EUpravo zato

EUpravo zato Ambasador Slovenije za EUpravo zato

(Mondo/M. Š.)