Plava špilja, dobro poznata pećina na samom izlazu iz Bokokotorskog zaliva u Crnoj Gori, već godinama je ugrožena. Veliki broj glisera i barki koji svakodnevno, tokom letnje sezone, prođe kroz tu pećinu, zagađuju vazduh, a gust saobraćaj ugrožava bezbednost kupača... Prethodnih dana na udaru su bili i pećinski ukrasi.
Veselin Mijajlović, direktor Regionalnog ronilačkog centra za podvodno deminiranje i obuku ronilaca ističe da to liči na jedno haotično stanje. Ovako bi se ukratko moglo opisati stanje u Plavoj špilji. Iskorišćena kao turistička atrakcija, ova pećina polako plaća danak.
"Imate u jednom trenutku desetak čamaca u Plavoj špilji, jedan pored drugog, rade motori, imate turiste koji skaču u vodu. Stvara se jedna gužva i jedna nesigurnost i ugrožava se bezbednost tih ljudi", ističe Mijajlović. Biser crnogorske obale Plavu špilju definitivno ljudi ugoržavaju. Izduvni gasovi, ali i nafta iz motora ugrožavaju svet pod vodom. A Špilja je ugrožena sa više aspekata.
"Pre svega bude ugrožena flora i fauna, budu ugroženi pećinski ukrasi", kaže Mijalović. Iako je ova oblast neuređena kroz institucije, sagovornici Portala RTCG predlažu zaštitu Plave špilje.
"Mi smo u ime Ekološkog društva Boke Kotorske rekli, kada je primjećen ovaj problem, da ćemo Skupštini opštini Herceg Novi dati oblik dokumenta koji bi oni trebali da procesuiraju za zaštitu Plave špilje", kaže Olivera Doklestić ispred Ekološkog društva Boke Kotorske.
Mijajlović dodaje da bi za početak trebalo prikupiti nekoliko idejnih rešenja od stručnih lica kako bi taj prostor trebalo valorizovati i kako bi ga najbolje bilo iskoristiti u turističke svrhe, u razvoj turizma.
A pored institucionalne, sagovornici predlažu dodatnu zaštitu.
"Trebalo bi napraviti kontrolu ulaska i izlaska i strogo zabraniti ulazak gliserima", kaže Doklestić. "Mislim da bi trebalo razmišljati o tome da se ograniči ili potpuno zabrani ulazak čamaca", dodaje Mijajlović.
Ekološka inspekcija radi na proceni stanja u Plavoj špilji. Direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Milan Gazdić, kaže da mora struka da procijeni obim štete i da li je potrebno odraditi remedijaciju ili neki drugi vid zaštite. Iz Uprave za inspekcijske poslove saopštili su da će u narednim danima obavestiti javnost o nalazu ekološke inspekcije.
BONUS VIDEO:
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu