Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc razočaran je načinom na koji hrvatska vlada tumači presudu Anti Gotovini, ocenjujući da je to kratkovidan pristup koji neće dovesti do pomirenja.

"Država se ne brani pljačkom i ubijanjem civila", rekao je Bramerc za "Jutarnji list" uoči danjašnje posete Zagrebu.

Prema njegovim rečima, reagovanja u Hrvatskoj na haške presude su iznenađujuće jer je suđenje trajalo tri godine pri čemu je tužilaštvo izelo velik broj dokaza o zločinima koji su počinjeni iza koje nema sumnje da su se dogodili.

"Voleo bih da vlast na odgovarajući način analizira presudu kako bi se izbjegla sva moguća pojednostavljenja", rekao je Bramerc.

Haški tužilac je u razgovoru za ovaj zagrebački dnevnik još jednom demantovao da je na konferenciji u Briselu rekao da je "Oluja" bila legitimna akcija.

"Komentari koje sam izneo nisu tačno preneti. Nisam komentarisao ni zakonitost ni legitimnost operacije 'Oluja', niti je moja kancelarija zauzela bilo kakav stav o tom pitanju tokom suđenja Gotovini i drugima", naglasio je tužilac.

On je precizirao da u postupcima pred Haškim sudom nije od značaja da li je neka strana u sukobu imala pravo da pribegne oružanoj sili, već da je relevantno da li su u vojnim operacijama, uključujući i "Oluju", počinjeni zločini.

"Na konferenciji sam tu razliku jasno naznačio, pa je simptomatično da je to kasnije pogrešno prikazano u većini medijskih komentara nakon presude. Sudsko veće se uverilo da su zločini počinjeni i da generali Gotovina i Markač snose za te zločine odgovornost. Presuda sudskog veća dovoljno je jasna", ističe Bramerc.

Na pitanje o sukobu ocene o legitimitetu akcije i teze o udruženom zločinačkom poduhvatu Bramerc kaže da "nema ničeg nedoslednog u tvrdnji da je strana koja je imala zakonito pravo pribeći oružanoj sili počinila zločine tokom bitke".

Bramerc, koji će u Zagrebu razgovarati sa najvišim hrvatskim zvaničnicma, rekao je da je njegova poseta redovan deo niza planiranih poseta zemljama na području bivše Jugoslavije, pre podnošenja izveštaja Savetu bezbednosti UN-a u junu.

U sklopu tih priprema on će posetiti i Beograd 10. i 11. maja.

Rekavši da se ne slaže s tezom da je Hrvatska sama kriva što su Gotovina, Markač i Čermak završili u Hagu, jer nije procesuirala ratne zločine iz "Oluje", kao i da bi teza o zločinačkom prteduzeću bila izbegnuta da se sudilo odgovornima, Bramerc je naglasdio da su hrvatski sudski organi dužni suditi onima koji su igrali neku ulogu u izvršenju zločina u Oluji.

"To ne znači da ne treba pozvati na odgovornost i visoke vojne i političke ličnosti odgovorne za te zločine", rekao je i naglasio značenje pozivanja na odgovornost visokih zvaničnika koji su imali najveću moć i ovlašćenja kad, kao u predmetu Gotovina i drugi, dokazi pokažu njihovu umešanost u zločine.

Na pitanje šta će izneti u izveštaju, Bramerc kaže da je nakon suđenja Gotovini drugima ostalo srazmerno malo otvorenih pitanja u odnosu haškog tužilaštva i Hrvatske, ali da će se suzdržati od komentara dok ne obavi razgovore u Zagrebu i ne pošalje izveštaj u UN.

Govoreći o buci koja se digla oko pitanja kako su dokumenti dospeli u Hag, Bramerc je rekao da se ne radi o tome da Hrvatska šalje dokumenta, već da Hrvatska izvršava svoje međunarodne obaveze.

Na pitanje o artiljerijskim dnevnicima Bramerc kaže da je tužilaštvo učinili sve kako bi ih našlo, ali da je čak i bez tih dokumenata, predmet protiv Gotovine i Markača bio dobro potkrepljen dokumentima.

"Ništa ne upućuje na to da bi ti dokumenti mogli pomoći Gotovini", rekao je Bramerc za "Jutarnji list".

Iz pokreta "Stop progonu hrvatskih branitelja" najavili su da će u znak protesta zbog njegovog dolaska ujutro organizovati protest na zagrebačkom Cvetnom trgu, kao i da će pokušati da spreče Bramercove susrete s hrvatskim funkcionerima, odnosno da će pokušati da blokraju Gornji grad gde je sedište vlade.

Kako je ranije najavljeno, glavni haški tužilac razgovaraće s premijerkom Jadrankom Kosor, ministrom pravosuđa Draženom Bošnjakovićem, glavnim državnim tužiocem Mladenom Bajićem, kao i članovima vladine radne grupe za potragu za dokumentima koje traži tužilaštvo u Hagu.

Bramerc se neće sastati s predsednikom Hrvatske Ivo Josipović zato što se on nalazi u višednevnoj poseti SAD.

Posebni savetnik glavnog haškog tužioca Frederik Svinen rekao je da će Bramerc susrete s hrvatskim zvaničnima iskoristiti i da bi preneo svoj stav o reakcijama na nedavnu presudu trojici hrvatskih generala, ali nije želeo da kaže kakav je njegov stav, prenele je agencija Hina.

"Poseta će biti usmerena na saradnju s kancelarijom tužioca ", rekao je Svinen, koji nije želeo da otkrije kako tužilac ocenjuje saradnju, rekavši da će on to napisati u izveštaju Savetu bezbednosti UN-a koje podnosi u iduće dve sedmice.

Jedno od merila za zatvaranje poglavlja 23 (Pravosuđe i osnovna prava) u hrvatskim pristupnim pregovorima s EU je ocena pune saradnje s Haškim tribunalom. Od zatvaranja tog poglavlja najviše zavisi završetak hrvatskih pregovora koje Zagreb priželjkuje do kraja juna.

Na pitanje da li je tužilaštvo donelo odluku o tome hoće li se žaliti na presudu u predmetu Gotovina, Markač i Čermak, Svinen je rekao da "rok za to još nije istekao".

On je takođe rekao da tokom Bramercove posete Zagrebu nije predviđeno njegovo obraćanje novinarima.

(agencije/MONDO)