Smiljić i član odbora za obnovu crkve Aleksandra Nevskog na Svetom Stefanu privedeni su sinoć u budvansku policije nakon što su sa grupom ruskih novinara pokušali da uđu u grad-hotel i obiđu ostatke crkve iz XVI veka (oko čije obnove se vode "borbe" sa vlastima), prenose podgoričke Vijesti.

Oni su nakon manjeg sukoba sa obezbeđenjem grada hotela, zakupca Adriatik propertiz, ušli u grad-hotel što je prijavio zakupac kao upad na privatni posed.

Posle šestočasovnog zadržavanja u policiji Smiljiću je uručen pasoš sa zabranom ulaska u Crnu Goru na godinu dana "zbog remećenja javnog reda i mira i uzbunjivanja javnosti" i on je jutros u pratnji policije sproveden do granice sa BiH.

"Ova vlast je počela i zvanično da vrši progon sveštenika Mitropolije i ne mogu ništa drugo da očekujem od takve vlasti, koja ruši hramove, kojoj nije bitna crkva, bog, sveštenstvo. Zbog pravde, istine i svetinje prognan sam iz Crne Gore kao sveštenik, koji je za Crnu Goru dosta uradio", izjavio je Smiljić podgoričkom dnevniku.

Mitrpolija crnogorsko-primorska osudila je deportaciju Smiljića, istakavši da je Uprava crnogorske policije pogazila elementarna verska i ljudska prava, nanevši udar pravoslavnoj crkvi, vernicima i pravdi u Crnoj Gori.

"Nigde se u civilizovanom svetu ne smatra se kao prekršaj namera sveštenika da poseti svoje hramove, niti se bez obrazloženja sveštenicima i novinarima brani pristup javnim mestima", navodi se u saopštenju SPC.

U saopštenju Mitropolije se navodi da Uprava hotela Sveti Stefan, iz neobjašnjivih razloga, nije udovoljila zahtevu za posetu i odbila je da službeno obrazloži svoju odluku.

"Cilj posete ruskih novinara Crnoj Gori, Mitropoliji i Svetom Stefanu je bio vezan za afirmaciju Crne Gore, njenih svetinja, turizma i prirodnih lepota i ne vidimo ni jedan opravdan razlog da se na takav način postupa prema njima i svešteniku. Paštrovski vernici su želeli da po drevnom običaju za praznik Vidovdan posete hramove na Svetom Stefanu, pomole se i zapale sveću. Žalosno je da oni koji su to sprečavali nisu razmišljali o posledicama takvih postupaka i utisku koji se stvara u javnosti takvim postupanjem", navodi se u saopštenju.

Smiljić je, kako se navodi, u Crnoj Gori legalno boravio sa garancijom Mitropolije crnogorsko-primorske, a u toku je postupak po njegovoj žalbi na odluku kojom mu je nedavno, kao i u drugim sveštenicima i monasima Mitropolije, uskraćeno pravo na privremeni boravak na godinu dana.

U saopštenju se poručuje da će Pravni savet Mitropolije u narednim danima iskoristiti sve zakonom dozvoljene mogućnosti da se preispita ovo policijsko nasilje prema čoveku i svešteniku Smiljiću i vernicima iz Paštrovića, da se poništi odluka o njegovom deportovanju i zaustavi dalji progon sveštenstva i monaštva.

(agencije/MONDO)