Oni smatraju da im je jedino zajedničko bežanje od konstruktivnog dijaloga, kao i da je reč o klasičnoj političkoj trgovini koja ne bi trebalo da postoji.

"Srpskim jezikom govori većina građana Crne Gore, tako da on mora biti u školama, ali je neprihvatljivo da izborni zakon bude uslov za izmene u Zakonu o opštom obrazovanju", ocenio je politički analitičar Srđan Vukadinović.

On smatra da postoje mali izgledi da će se vlast i opozicija dogovoriti, ali će verovatno doći do jedne druge varijante - traženja preletača u opozicionim krugovima, koji bi podržali predloge vlasti.

Pravni savetnik u Centru za građansko obrazovanje Boris Marić kazao je da je dosadašnji razvoj demokratskih procesa u Crnoj Gori pokazao da opozicija jedino ucenama može ostvariti neka politička stremljenja, jer konstruktivnog dijaloga sa vlašću nema.

On je, kako prenose podgorički mediji, naveo da crnogorsko društvo ima ozbiljan problem kada je u pitanju spremnost za pregovore.

Bivši dekan Filozofskog fakulteta u Nikšiću Bojka Đukanović smatra da je učenje crnogorskog jezika, kao službenog, obaveza svakog građanina, bez obzira da li mu je to maternji jezik ili ne.

"Svuda u svetu jedan od uslova za dobijanje državljanstva jeste znanje jezika zemlje čije državljanstvo tražite. Sve ostalo stvar je dogovora i poštovanja ljudskih prava", rekla je ona.

Analitičar Branislav Radulović kazao je da politička elita ima izuzetnu odgovornost da svojim odlukama ne opstruira ulazak Crne Gore u finalnu fazu evropskih integracija.

"Primarni interes svih crnogorskih građana jeste da se postigne konsensus oko izbornog zakonodavstva. Na drugoj strani, moramo biti svesni činjenice da sva druga rešenja koja se traže van ovog elementa, a koja se direktno kose sa Ustavom, znače ono što u politici definišemo kao trule kompromise", naveo je on.

Crnogorski premijer Igor Lukšić i lideri opozicije nisu juče postigli saglasnost o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu Crne Gore.

Predstavnici opozicije ranije su usvajanje izbornog zakona uslovili obezbeđenjem ravnopravnosti srpskog s crnogorskim jezikom u obrazovnom sistemu.

Za usvajanje izbornog zakona, što je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu.

Usvajanje izbornog zakona je prvi od sedam uslova koje je Evropska komisija postavila Crnoj Gori za dobijanje datuma pregovora za priključenje Evropskoj uniji.

(Tanjug)