Slovenci smatraju da bi dodatna pojašnjenja ili argumenti mogli doprineti donošenju pozitivne odluke zemalja EU.

"Za dodelu statusa kandidata na redovnom, decembarskom zasedanju Saveta Evrope, potrebno je, pored pozitivnog izveštaja o napretku, pre svega, obezbedisti saglasnost unutar država, članica EU", navedeno je u izjavi dostavljenoj danas Tanjugu.

Kako je istaknuto, kod ovog drugog, često je od velikog značaja pravilno predstavljanje složenosti problema i obrazloženje rešenja, koja donose mir i prosperitet, a ne samo taksativno ispunjavanje navedenih uslova.

Pojašnjavajući Pahorove izjave na konferenciji za štampu posle susreta sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, u pres službi ističu da ''vlada Republike Slovenije ostaje privržena procesu širenju Evropske unije (EU) i jačanju evropske perspektive regiona, jer smatra da je samo ona (EU) najveća garancija miru, sigurnosti i stabilnosti Zapadnog Balkana."

Slovenija podržava dodelu statusa kandidata Srbiji, jer ocenjuje da je to od izuzetnog značaja za nastavak procesa širenja EU, navedeno je u izjavi.

Dodela statusa kandidata u skladu sa ''acquis'' (zajedničkim pravnim aktima) zasniva se na ispunjavanju tačno određenih uslova, čija je ocena data u redovnom godišnjem izveštaju o napretku, koji priprema Evropska komisija, podsećaju u Pahorovoj pres sluzbi.

Nemačka kancelarka Angela Merkel i slovenački premijer Borut Pahor založili su se u utorak u Ljubljani za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana.

U zajedničkoj izjavi, posle sastanka, Merkel i Pahor su se izjasnili u korist evropske perspektive zemalja Zapadnog Balkana, prenele su agencije.

Slovenija, kao bivša jugoslovenska republika, namerava da podstiče i forsira proces pristupanja zemalja Zapadnog Balkana,a nemačka kancelarka istakla je tom prilikom, kao i tokom prethodne posete Beogradu,da Nemačka podržava evropsku perspektivu Srbije ali da bilateralni problemi moraju biti rešeni pre pristupanja Uniji.

Merkelova je u Beogradu istakla da je nezamislivo da se završe pregovori sa Srbijom o prijemu u članstvo EU, a da se potom kaže da postoji problem oko Kosova.

(Tanjug)