Predstavnici vlasti se sumnjiče da su zloupotrebili službeni položaj u korist kompanija koje su pod kontrolom grčkog biznismena Viktora Restisa.

Preko povezanih kompanija, Restis je zakupac hotela na Svetom Stefanu, ali i istovremeno i vlasnik Rudnika mrkog uglja u Beranama.

Prema podacima do kojih je došao MANS, oba posla su praćena brojnim kršenjima zakona i ugovornih obaveza, i sumnjivim finansijskim i drugim iskazima.

"Zbog višegodišnjeg tolerisanja kršenja ugovornih obaveza, nesavesnog vršenja službene dužnosti nadzora u postupku davanja u zakup hotela Sveti Stefan, krivične prijave će biti podnete protiv bivših ministara turizma Predraga Nenezića i Branimira Gvozdenovića, ali i protiv sadašnjeg ministra Predraga Sekulića", navodi se u saopštenju MANS-a.

Ta nevladina organizacija istice da su sva tri ministra imali i više nego dovoljno osnova da iniciraju raskid ugovora sa grčkim partnerom i sankcionišu kršenje ugovora.

"Umesto toga, sa zakupcima su zaključivani aneksi ugovora kojim im je produžavan rok za otvaranje hotela. Isto tako, Vlada je omogućila Restisu i da se dodatno zaduži i dala primat tim obavezama, u odnosu na plaćanje zakupnine.

Ovakvog partnera je stimulisao i sam premijer Igor Lukšić u nedavnoj poseti Maroku, gde je navodno promovisao investicije, umesto da natera Aman i Restisa da ispoštuju ono što je već potpisano", navode u MANS-u.

Druga krivična prijava se odnosi na drugi veliki posao Restis grupe u Crnoj Gori - privatizaciju rudnika mrkog uglja u Beranama i njome su obuhvaćeni aktuelni ministar ekonomije Vladimir Kavarić, njegov prethodnik na toj funkciji Branko Vujović i ponovo Branimir Gvozdenović.

Rudnik mrkog uglja Berane je 2007. godine prodat kompaniji "Balkan energy", povezanoj sa Restis grupom.

U MANS-u smatraju da postoji sumnja da je Vlada Crne Gore grčkom partneru omogućila da na nezakonit način dođe do koncesija za eksploataciju uglja na period od 20 godina.

"Sveti Stefan i Rudnik uglja su "odrađeni" po istom principu koju pretpostavlja maksimalnu zaštitu profitnih interesa navodnih strateddkih partnera, koji u crnogorske kompanije umesto zdravog novca, investicija u modernizaciju i novih radnih mesta, donose otpuštanja radnika, nova zaduženja i sumnju u korupciju i pranje novca", zaključuju u MANS-u.

Iz Restis grupa je saopšteno da su "šokirana količinom laži" koje plasira MANS protiv te kompanije.

Dodaje se da bi MANS trebao biti predmet istrage tužilaštva zbog količine štete nanete crnogorskim građanima zbog iznošenja neistinitih izjava koje treba posmatrati kao krivično delo.

(Tanjug)