• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Keljmendi pretnja SAD ali dobar za BiH?

Vlasti BiH još nisu zvanično reagovale na specijalni izveštaj Stejt departmenta u kojem je bosanski državljanin na crnoj listi kao kriminalni bos. Istrage o Naseru Keljmendiju postoje u državama regiona ali ne i u onoj čiji pasoš ima.

Državljanin BiH Naser Keljmendi, prema saznanjima policija u regionu i kao takav naveden u izveštaju Stejt deparmtenta, vođa je jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu.

Zbog toga je stavljen na crnu listu SAD i označen kao prva osoba u Evropi po opasnosti za SAD ali to još ništa ne znači za zvaničnu BiH, jer se tamo u vezi s njim ne vodi nikakav postupak.

Protiv Keljmendija se vodi istraga u Crnoj Gori, a tamošnji mediji su objavili da je u crnogorsku kancelariju Interpola stigao zahtev američkih vlasti za blokadu njegove imovine.

Isti zahtev navodno je stigao i u kancelariju Interpola u Sarajevo.

Član Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine BiH Borislav Bojić rekao je "Glasu Srpske" da najveću odgovornost za blokadu bezbednosnih institucija u BiH u vezi sa Keljmendijem snosi ministar bezbednosti BiH Sadik Ahmetović.

"Situacija u kojoj nekog kriminalca istražuju sve države, ali ne i ona čiji je državljanin, samo je dodatna kap koja je prelila čašu, posle skandala kada niko u BiH nije znao kada je u zemlju ušao Mevlid Jašarević, koji je izvršio teroristički napad na ambasadu SAD u Sarajevu. Da se ovakva situacija desi u ozbiljnoj državi, ministar bi podneo ostavku", rekao je Bojić.

On smatra da je odgovornost domaćih institucija koje se bave borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije to što Keljmendiju još nije suđeno u BiH.

Keljmendijeva kriminalna grupa povezuje se sa osnivačem i predsednikom Saveza za bolju budućnost Fahrudinom Radončićem, a SIPA se bavila njihovim poslovnim vezama, te otkrila da su obavljali razmenu nekretnina, navodi "Glas Srpske".

Keljmendi je spomenut i u izveštajima direktora Uprave policije Crne Gore Veselina Veljovića i direktora FUP-a Dragana Lukača, koji su najavljivali obračun sa njegovim klanom.

U Sarajevskom kantonu protiv Keljmendija i njegovih sinova Elvisa, Liridona i Besnika u proteklih nekoliko godina podneseno je više od deset krivičnih prijava, uključujući i one za ubistvo, pokušaj ubistva i nasilničko ponašanje.

Keljmendi je izjavljivao da se nije bavio nezakonitim poslovima.

SIPA je svoja saznanja obelodanila u prezentaciji pod nazivom "Zločinačka organizacija Naser Keljmendi", koju je u novembru 2008. godine prezentovala na sastanku Generalnog sekretarijata Interpola u francuskom gradu Lionu.

Prema toj prezentaciji, Keljmendi se nalazi na čelu jedne od najbolje organizovanih zločinačkih organizacija, ne samo u BiH već i u regionu, koja je umešana u krijumčarenje droge i cigareta, trgovinu ljudima, pranje novca i zelenašenje.

Keljmendijeva organizacija u BiH ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a njen uticaj proteže se i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku i SAD.

Prema podacima srpske policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina koji u Peć stiže autobusima iz Carigrada i Albanije, a zatim se preko Rožaja doprema u Novi Pazar, a odatle u zapadnu Evropu.

Keljmendi se dovodio u vezu sa ubistvom Ramiza Delalića Ćele, a navođeno je da Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal u Srbiji ima predmet u kojem su dokazi da je Strahinja Rašeta ubio Ćelu, a da je novac za ubistvo doneo Keljmendi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image