Prema rečima profesora Marjana Haraka, potres koji bi pogodio Zagreb u mnogo čemu bi bio sličan onome koji se u aprilu 2009. godine dogodio u italijanskom gradu Akvila, pa bi se, kako kaže, iz tog slučaja moglo mnogo toga naučiti.

On je kazao da treba imati na umu da je 1880. godine Zagreb već pogodio jak potres, za koji se procenjuje da mu je magnituda bila veća od šest stepeni prema Rihteru.

Harak, međutm, nije želeo da komentariše ni grube procene da bi u takvom zagrebačkom potresu moglo da pogine 3.000 ljudi, dok bi stotinak hiljada moglo biti povređeno, a 22 odsto stambene površine uništeno.

”O tome ne mogu kompetentno da govorim. Seizmolozi mogu samo da procene koliki će biti intenzitet potresa i dati okvirne procene štete za razne kategorije zgrada. Procena broja žrtava izvan je okvira zadataka jednog prosečnog seizmologa” , rekao je Harak zagrebačkom "Jutarnjem listu".

On je kazao da se potresi ne mogu predvideti u vremenu, ali da zato postoji procena seizmičnog hazarda ili potresne opasnosti koja govori o tome da se na nekom području događaju određeni inteziteti pomeranja tla.

“U skladu s tim se mogu graditi zgrade tako da se ne sruše i ne ubiju kada se potres dogodi”, rekao je Harak.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)