Reč je o veoma malim uređajima napredne tehnologije koje se stavljaju u ušnu školjku, u bežičnoj su vezi s telefonom i praktično ih je nemoguće videti.

"Dosada sam položio četiri ispita uz 'bubicu'. Moram priznati da polaganje na taj način nije jednostavno, strah je zaista veliki, ali dosad nisam uhvaćen. Imam svoju 'bubicu', često je iznajmljujem kolegama na jedan dan za 40 maraka", posvedočio je "Nezavisnim novinama" jedan od studenata koji u nedostaku znanja varaju na ispitima.

Prodekan za nastavu Pravnog fakulteta Darko Radić potvrdio je dnevniku da je bilo nekoliko slučajeva "hvatanja studenata na delu" i svi koji su se oslanjali na uređaje visoke tehnologije odmah su izbačeni s ispita.

Kako tvrdi, nakon stupanja na snagu Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti korišćenje "bubica" je smanjeno, a dokument obavezuje profesore da, ukoliko uhvate nekog da koristi nedozvoljena sredstva, moraju da pokrenu disciplinski postupak.

Komisija u takvim slučajevima izriče sankciju koja može da bude od najblaže - polaganja ispita na, recimo, tri meseca, do najteže - isključenja s fakulteta.

"Problem je u tome što studenti koriste vrlo naprednu tehnologiju... 'bubice' je teško videti, a nezgodno je prilaziti studentima, pogotovo ako su u pitanju koleginice koje imaju dugu kosu", ukazao je prodekan na detalje problema sa kojim se susreću profesori.

Aleksandar Vranješ, prodekan za nastavu na Fakultetu političkih nauka, smatra zabrinjavajućim da se u Studentskom gradu mogu pronaći oglasi u kojima pojedinci iznajmljuju takve uređaje.

"Mislim da je krajnje vreme da se time pozabavi Ministrastvo unutrašnjih poslova Republke Srpske, jer ne mogu nastavnici biti policijski inspektori i istraživati ko zarađuje na ovom ilegalnom biznisu", smatra Vranješ.

Interesantan je podatak, kaže prodekan, da su pokušali da pronađu ometače nove generacije koji mogu da blokiraju čitav spektar frekvencija, ali nisu pronašli preduzeće koje fakultetu može da ponudi takav uređaj na teritoriji Bosne i Hercegovine.

(Tanjug)