"Previše je srpska i jevrejska zajednica krvlju platila ustaško divljanje od 1941. do 1945. godine da bi danas neko slavio zločinca Milu Budaka kao hrvatskog 'književnika' ili obeležavao 'uspomenu' na uspostavljanje zločinačke NDH u formi naziva Ulice 10. aprila", rekao je Srni direktor Margelovog instituta Alen Budaj.

On kaže da se Institut gnuša zbog opravdanja onih koji su za ostanak naziva ulica po Budaku i 10. aprilu i smatra to uvredom za jevrejsku, srpsku i romsku zajednicu i sve žrtve fašističko-ustaškog terora.

"Takođe, osuđujemo sve one odgovorne ljude koji su sedili u gradskim i opštinskim upravama i dve decenije podržavali takve sramotne nazive", kaže Budaj.

On je pozdravio najavu Ministarstva uprave Hrvatske da će preimenovati sve ulice koje nose ime ustaškog zločinca Mile Budaka, te naziv Ulice 10. aprila, kakvih ima u Slavonskom Brodu, Vinkovcima, Virovitici, Pagu, Pleternici, Komiži, Lovincu, Jasenici, Klakaru i Pakoštanama.

"Margelov institut i Centar za društvena istraživanja 'Dr Branko Horvat' iz Zagreba organizovali su protestnu akciju na Međunarodni dan sećanja na holokaust 27. januara 2010. godine, kada je mesnom odboru 'Hrvatskog književnika Mile Budaka' u Zagrebu morao biti vraćen naziv koji je on nosio do 1991. godine po slovenačkom antifašističkom pjesniku Otonu Župančiću", podsetio je Budaj.

Prema njegovim rečima, taj mesni odbor, usred glavnog grada Hrvatske, punih 20 godina nosio je ime po ustaškom zločincu bez otpora bilo koga, kao i samih stanovnika koji su to tolerisali.

"Grad Slavonski Brod odbio je 2011. godine promeniti ime ulice Mile Budaka. Posebno je mučno da su se u gradovima kao što su Slavonski Brod, Vinkovci i Virovitica, gde su u potpunosti uništene sinagoge, pravoslavne crkve, a ljudi masovno odvođeni u koncentracione logore, kao i na Pagu gde je 1941. godine bio istaški koncentracioni logor za Jevreje i Srbe, nalazili ustaški nazivi ulica“, kaže Budaj.

On navodi da je Margelov institut godinama prozivao sve vlasti da se takvo stanje ne može tolerisati.

"Ne iznenađuje nas otpor stanovnika tih ulica koji ne žele promenu naziva pravdajući to finansijskim izdatkom promjene ličnih dokumenata, koji su sve do sada prihvatali takvo stanje, budući da nijedna inicijativa promene naziva ulice nije došla od samih stanovnika tih ulica“, dodao je Budaj.

On smatra da su i stanovnici tih ulica ćutali i pasivno prihvatili ustaške nazive koje su im nametnule gradske i opštinske uprave, a sada kad im država te iste nazive uklanja, to im smeta jer moraju da plaćaju promene ličnih dokumenata.

(Srna, foto: printscreen)