• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najezda gubara u RS

Na području Republike Srpske oko 80.000 hektara šuma nalazi se pod napadom insekta gubara, od čega je oko 21.000 hektara pod veoma jakom najezdom ove štetočine.

Šef Koordinacionog tima za suzbijanje gubara Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Zoran Stanivuković rekao je Srni da je, prema prebrojanim jajnim leglima, najveći intenzitet napada gubara uočen na području privredne jedinice "Jošavka", Šumska uprava Čelinac.

Stanivuković napominje da se područje ove privredne jedinice nalazi pod vrlo jakim napadom gubara, jer na oko 1.250 hektara šume prosjčan broj jajnih legala gubara po hektaru iznosi 14.000, dok se aviotretman preporučuje ako je brojnost gubara veća od 100 legala po hektaru.

Kada je reč o najavljenom aviotretiranju šumskih površina napadnutih gubarima na području opština Banjaluka, Čelinac, Laktaši i Gradiška, Stanivuković je potvrdio da ono zvanično počinje danas na ovom prostoru, prvi put nakon 1967. godine kada je bila velika gradacija gubara na nekoliko miliona hektara na području bivše Jugoslavije i regiona.

Ministarstvo je, u skladu sa raspoloživim finansijskim sredstvima, odlučilo da se aviotretiranje vrši na oko 6.000 hektara šume, iako je u pravilu trebalo tretirati svih 21.000 hektara šume koja se nalazi pod vrlo jakim napadom.

Tretiranje se vrši biološkim zaštitnim sredstvom "FOREY 48-B" u količini od jedan do dva litra po hektaru, ali u principu najviše u zavisnosti od jačine napada grbara.

Stanivuković navodi da je trenutno stanje - nasleđe proteklih godina, jer jajna legla koja gubar polaže u junu i avgustu mesecu svake godine stoje na drveću i kori stabala na nekim skrovitim mestima sve do početka aprila kada počinju da izlaze gusenice koje brste lišće u ogromnim količinama, praveći na taj način štetu na šumi.

Kada je reč o tretiranju protiv gubara, Stanivuković kaže da se ono vrši sa biološkim zaštitnim sredstvom "FOREY 48-B" u količini od jedan do dva litra po hektaru , koje u principu najviše zavisi od jačine napada gubara.

"Ovaj tretman ne može rešiti problem gubara u šumama Republike Srpske, ali može u velikoj meri uticati na suzbijanje najgorih žarišta, kako bi se na tim mestima brojnost gubara značajno redukovala", istakao je Stanivuković.

On smatra da JP "Šume" Republike Srpske i resorno ministarstvo posebnu pažnju moraju posvetiti redukovanju broja gubara, kako bi narednu jesen iskoristili za prikupljanje najboljih podataka o njihovoj brojnosti.

Prema njegovim rečima, moguće je primeniti i mehaničke mere borbe protiv gubara koje su znatno jeftinije od aviotretmana, a koje uključuju angažovanje šumarskih i sezonskih radnika na skidanju legala koja se nalaze na visini do dva metra, ali ne i onih legala koja se nalaze u samoj krošnji drveća gde je i najveći napad gubara.

Stanivuković napominje da gubar napada skoro sve vrste drveća, izuzev jasena, a posebno hrast, cer, bukvu, četinare, ali i voćnjake, ako nema hrane u šumi.

Na području opština Banjaluka, Čelinac, Laktaši i Gradiška do 16. maja biće obavljeno aviotretiranje šumskih površina napadnutih gubarima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Aviotretiranje obuhvata privredne jedinice Šumskog gazdinstva "Banjaluka" - "Crni Vrh", "Jošavka" i "Velika Ukrina", te privredne jedinice Šumskog gazdinstva "Gradiška" - "Prosara" u rejonu Orahova, Gašnica, Bistrica, Jablanica i Pisarić.

Tretiranje će biti vršeno biološkim zaštitnim sredstvom "FOREY 48-B" na površini od oko 6.000 hektara. Aktivna supstanca je bacilus toringienzis šp. kurstaki, poznata kao B.t ili Btk koja nije štetna po ljude i životinje.

Btk ima specifično đelovanje samo na osjetljive gusjenice, ne uništava korisne insekte i bezopasan je za pčele.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image