• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Presuda HVO:Političari suzdržani, borci besni

Različite reakcije prate današnju nepravosnažnu presudu Haškog tribunala o ulozi Hrvatske, odnosno HVO u ratu u Bosni i Hercegovini. Političari su suzdržani, hrvatski i srpski borci besni, a u Zagrebu se pojavljuju tekstovi o "Tuđmanu zločincu".

Dok političari, posebno oni iz BiH i Hrvatske, oprezno daju izjave oko osetljive teme koja se tiče (ne)jedinstvenosti dejtonske BiH, presudom nisu zadovojlni ni srpski borci, a oni hrvatski u BiH su besni.

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da današnja presuda Haškog suda šestorici bivših lidera nekadašnje Herceg-Bosne obavezuje Hrvatsku da se suoči sa odgovornošću za stradanja, koje su građani BiH pretrpeli zbog politike Franje Tuđmana.

"To je najbolji put da nastavimo dobrosusedsku saradnju i okrenemo se zajedničkoj evropskoj budućnosti", saopšteno je iz Izetbegovićevog kabineta.

Izetbegović je ocenio da je današnja presuda potvrdila da je "projekat stvaranja hrvatskog entiteta na teritoriji BiH bio zločinački poduhvat".

"Toga posebno treba da budu svesni oni koji danas maštaju o oživljavanju tog projekta, zagovarajući treći entitet sa hrvatskom većinom u BiH", smatra Izetbegović.

Još nije sve gotovo, poručuje (sa iskustvom iz slučaja Gotovine) hrvatski premijer Zoran Milanović.

"sve je moguće, presuda je prvostepena. Nadamo se i verujemo da će drugostepeno Veće uzeti u obzir sve ono što mi smatramo da postoji jer mislimo da takva kvalifikacija (zločinačno udruživanje) naprosto ne odgovara stvarnosti", istakao je Milanović.

Imali smo grešaka u BiH, ali bili smo i partneri, dodaje premijer.

Haški sud osudio je danas šestoricu bivših čelnika Herceg-Bosne za zločine nad muslimanskim stanovništvom Herceg-Bosne 1993. i 1994. godine, te je utvrdio da je postojao "udruženi zločinački poduhvat" na čelu sa prvim hrvatskim predsednikom Franjom Tuđmanom.

Predsednik Srpske Milorad Dodik izjavio je da Haški tribunal nije "sud pravde",
bez obzira na današnju presudu političkim i vojnim vođama Herceg Bosne.

Dodik nije želeo da posebno komentariše presudu u slučaju "Prlić i ostali", navodeći samo da Haški tribunal "nije sud pravde, bez obzira na ovu presudu".

Za razliku od političara predstavnici udruženja su oštriji u komentarima. Borci iz Srspke smatraju da ni ovom predusom Haški tribunal nije u potpunosti razotkrio pravu ulogu hrvatske strane u ratu u BiH, a posebno su ogorčeni u udruženjima koja okupljaju bivše pripadnike Hrvatskog veća obrane (HVO).

Boračka organizacija Srpske smatra da presuda Haškog tribunala funkcionerima bivše Hrvatske Republike–Herceg Bosne daje nadu da će i uloga Vojske Hrvatske tokom sukoba u BiH biti potpuno razobličena, te da će odgovarati svi njeni pripadnici za počinjene zločine nad Srbima u BiH, a najviši vojni i politički zvaničnici tadašnje Hrvatske za udruženi zločinački poduhvat.

Boračka organizacija RS ocenila je da su tvrdnje boraca Vojske Srpske da je Hrvatska Vojska izvršila agresiju na BiH i da je aktivno učestvovala u ratnom sukobu u BiH tokom 90-ih godina prošlog veka, dobile delimičnu potvrdu u današnjoj haškoj presudi.

Ali, isitče se u sapštenju, Haški sud ni ovom presudom nije razotkrio potpunu istinu o ulozi Vojske Hrvatske u BiH, jer nije utvrdio da je u BiH sve počelo agresijom Hrvatske i zločinima njenih pripadnika nad srpskim narodom u Sijekovcu kod Broda u martu 1992. godine, a zatim nastavljeno zločinom u Kupresu početkom aprila 1992. godine.

Iz Boračke organizacije Republike Srpske navode da Haški sud nije konstatovao da je u BiH sve završilo agresijom Hrvatske vojske u jesen 1995. godine na deo BiH naseljen srpskim stanovništvom.

"Haški sud nije pomenuo i progon 300.000 Srba iz Republike Srpske Krajine što je najveći zločinački poduhvat koji je izvela Vojska Hrvatske u proteklom ratu", ističe Boračka organizacija Republike Srpske.

Iz Boračke organizacije Republike Srpske naglašavaju da presuda hrvatskim zvaničnicima nije potpuna.

"Istina o tragičnom sukobu u BiH otkriće se tek kada za zločine nad srpskim vojnicima i civilima budu odgovarali pripadnici Hrvatske vojske koji su počinili zločin nad Srbima Sijekovca i Kupresa, u takozvanim operacijama Maestral i Južni potez u jesen 1995. godine protjerali sve Srbe od Grahova do Ključa, a u Mrkonjić Gradu napravili masovnu grobnicu sa 181 srpskim tijelom",ističu iz Boračke organizacije Srpske.

Predsednik Udruženja dobrovoljaca Domovinskog rata Herceg-Bosne Petar Zelenika kazao je da osuđuje sve zločine, ali i da ovu presudu smatra političkom. Po njegovom sudu ovim se ujedno kažnjava hrvatski narod.

"Nas kao da žele da kazne jer smo 1992. godine izašli na referendum i glasali za nezavisnost BiH", kazao je Zelenika.

Bosanskohercegovački pravnik i analitičar Vehid Šehić, ujedno predsednik nevladine organizacije Forum građana Tuzle, novinarima je kazao da je važno izbeći dodatne podele u bosanskohercegovačkom društvu.
"Ne treba stvarati atmosferu pobednika i gubitnika, jer je to ipak naša zajednička prošlost koje treba da se stidimo", kazao je Šehić, a prenosi agencija Hina.

Komenator hrvatskog portala Index.hr, Petar Vidov, je mnogo oštriji i piše da je Franju Tuđmana samo prevremena smrt spasila od optuženičke klupe u Hagu.

"Zaključak je to koji se neizbežno nameće nakon procesa koje je Haški tribunal vodio protiv hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača i šestorke iz Herceg-Bosne. Ova dva procesa povezuje pravni termin 'udruženi zločinački poduhvat", navodi se u komentaru pod naslovom "Franjo Tuđman - ratni zločinac".

"Veliki je to udarac za reputaciju zemlje koja za mjesec dana postaje punopravna članica EU, a čiji se navodno socijaldemokratski premijer ne libi pokloniti na Tuđmanovom grobu", naglašava se u komentaru.

"Indeks" ističe da je mit o prvom hrvatskom predsedniku i u 2013. godini toliko jak da su u razmaku od samo nekoliko sedmica iznikla dva spomenika Tuđmanu u ponajvećim hrvatskim gradovima - Splitu i Osijeku.

"Presuda šestorki iz Herceg-Bosne morala bi taj mit konačno skršiti i otvoriti put prema pravoj detuđmanizaciji hrvatskog društva", zaključuje se u komentaru.

(MONDO/agencije, foto: ICTY)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vicko ML

Bosanski lonac na laganoj vatrici vri, nece proci mnogo dok ne prokljuca.

Djordje

Svi mi znamo da će i oni, kao i Gotovina i ostali njihovi generali, kroz godinu-dve dana biti pušteni na slobodu uz šatro lepo vladanje u zatvoru itd. vatikan kroji kapu.

special image