Evropska unija odlučila je da kazni Hrvatsku zbog nepoštovanja evropskog naloga za hapšenje. Sankcije će uključivati pojačani monitoring i suspenziju 80 miliona evra u 2014. godini, predviđenih za pripremu ulaska Hrvatske u šengensku zonu.

Evropska komisija je danas počela konsultacije sa državama članicama Europske unije o predloženim merama, koje imaju rok od deset dana da dostave mišljenje.

U saopštenju Evropske komisije se navodi da bi sankcije bile ukinute čim Hrvatska svoj zakon o nalogu za hapšenje uskladi sa pravilima Unije.

Evropska komisija je naglasila da je uvođenje sankcija pokrenuto posle iscrpnih razgovora s predstavnicima hrvatskih vlasti i brojnih upozorenja.

Komisija je konstantno tražila brzu i bezuslovnu izmenu hrvatskog zakona koji onemogućava punu primenu evropskog naloga za hapšenje, ali to nije urađeno, navodi se u saopštenju EK.

Polemika o zakonu o evropskoj poternici u hrvatskoj stručnoj i političkoj javnosti traje od letos a danas se preselila u Sabor.

Premijer Zoran Milanović je odgovarajući na poslanička pitanja poručio da su neki članovi HDZ-a aktivno pružali zaštitu bivšem funkcioneru jugoslavenske tajne službe Josipu Perkoviću, koga nemačko pravosuđe tereti kao učesnika u ubistvu hrvatskog emigrant Stjepana Đurekovića, prenosi Hina.

"Zakon (Leks Perković) je tu, i ide, i niko osim onih koji su aktivno pružali zaštitu ljudima u koje danas upiru prstom, a u HDZ-u ih ima, niko ne postavlja pitanje hoće li svi ljudi koji su osumnjičeni uskoro doći pred lice pravde", rekao je Milanović, odgovarajući na poslaničko pitanje Tanje Vrbat (SDP) o odnosu vlade i Evropske komisije vezano za primenu evropskog naloga za hapšenje.

Naglasio je, međutim, da je privođenje osumnjičenih pravdi moguće samo ako se Ustavom ukine zastarelost za teška ubistva.

"Tu trebamo vaše ruke i jednom u životu budite verodostojni", poručio je Milanović HDZ-u.

Premijer tumači da su politička ubistva postala zastarela, a da je zastarelost jedan od razloga za odbijanje izručenja, zbog čega osumnjičene nije moguće izručiti čak i ako se promeni sporni zakon.

"Kad to promenimo i ukinemo zastarelost, onda možemo pristupiti ili postupku u Hrvatskoj, naših organa, ili izručenju", rekao je Milanović.

Odgovarajući poslaniku Goranu Jandrokoviću koji je konstatovao da se zbog zakona o evropskoj poternici Hrvatska nalazi  pred suspenzijom sredstava iz evropskih fondova, Milanović je rekao da je ovo pitanje u "našim palanačkim okvirima naduvano, dok u evropskim ne postoji".

"S Komisijom države ulaze u raznorazne sporove i nema države koja nema sporove s Komisijom", rekao je Milanović.