Prema optužnici koja generala Mladića (70), tadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske, tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, projektile je na civile ispaljivala VRS.

Na osnovu iskaza svedoka-očevidaca, Hogan je 2001. i 2006. načinio filmske zapise i panoramske fotografije lokacija na kojima su civili stradali.

Kroz njegovo svedočenje, tužioci su dokazivali da su mesta stradanja civila bila vidljiva s položaja VRS s kojih je, po optužnici, bila otvorena vatra.

Mladićev branilac Branko Lukić danas je iste snimke i fotografije iskoristio za dokazivanje da su lokacije na kojima su civili pogođeni bile vidljive i s obližnjih položaja ABiH.

Po odbrani, trogodišnju Anisu Pitu je, 13. decembra 1992, dok se igrala na verandi porodične kuće u naselju Širokača, mogao raniti hitac koji je doleteo s obližnjeg groblja, koje je bilo pod kontrolom muslimanskih snaga.

Da su na groblju bili pripadnici Armije BiH potvrdio je i Hogan, ali je negirao da se s tog položaja moglo videti mesto na kojem se devojčica igrala. Po optužnici, na dete su pucali pripadnici VRS s visa zvanog Baba-stijena, iznad groblja.

Sličan argument, zastupnik Mladićeve odbrane upotrebio je i u slučaju Munire Zametice, koja je 11. jula 1993. ubijena hicem iz snajpera, dok je na Dobrinji iz istoimene reke zahvatala vodu.

Advokat Lukić je navodu optužnice da je hitac bio ispaljen sa osmatračkog položaja VRS na zvoniku nedovršene pravoslavne crkve suprotstavio tvrdnju da su "sve okolne zgrade bile pod kontrolom ABiH".

Hogan je to, međutim, odbacio kao "netačno", zato što je deo jedne od zgrada bio na teritoriji VRS. Potvrdio je da je crkva od mesta pogibije Zametice bila udaljena 1.100 metara.

Upitan da li je znao da je na mostu, kod koga je Zametica zahvatala vodu, bio položaj ABiH, odgovorio je negativno.

Mladićev branilac pitao je Hogana i da li je mesto na kojem je, 18. novembra 1994, po optužnici, jednim hicem ubijen sedmogodišnji Nermin Divović i ranjena njegova majka Dženane Sokolović blizu Zemaljskog muzeja u centru Sarajeva.

Hogan, kome je to mesto 2006. pokazala Sokolovićeva, rekao je da je ono u blizini parkinga muzeja. Mladićeva odbrana ranije je više puta sugerisala da su muslimanske snage sa zgrade tog muzeja pucale na sopstvene građane.

Mladićev branilac, u osvrtu na nekoliko drugih snajperskih incidenata iz optužnice, rekao je, takođe, da su mesta događaja bila u blizini linije fronta, što Hogan nije osporavao.

Ispitujući svedoka o eksploziji na fudbalskoj utakmici na Dobrinji u kojoj je 1. juna 1993. ubijeno 10 osoba, branilac Lukić sugerisao je da se to mesto nije moglo videti s minobacačkih položaja VRS. Hogan je to potvrdio.

Proces generalu Mladiću biće nastavljen u četvrtak, zato što tužilaštvo za sutra nije imalo spremnog svedoka.

Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.