Rimington, koja je bila prva žena na čelu neke britanske tajne službe i prva kojoj se u javnosti uopšte znalo ime, izjavila je to na predstavljanju svoje nove knjige "Ženevska klopka".

Ona je komentarišući zbivanja u Evropi i političko natezaje Hrvatske sa Briselom oko sprovođenja evropskog naloga za hapšenje i izručenje Perkovića i Zdravka Mustaća (penzionera Udbe za kojim je Nemačka takođe raspisala poternicu zbog ubistva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Bavarskoj), kako piše zagrebački "Jutarnji list", rekla da je zahtev EU pogrešan.

"Nikad ne bih izručila čelnike obaveštajne službe drugoj državi, bez obzira na to što se radi o stvarima iz doba komunizma. Ozbiljna država i ozbiljna vlada to ne rade, bez obzira na pritisak, pretnje ili sankcije. Čak ni u slučaju izbacivanja iz Evropske unije, iako do toga sigurno ne bi došlo", stav je bivše direktorke moćne britanske kontraobaveštajne službe, piše list.

Remintonova je poslednjih godina svoje iskustvo pretočila u špijunske romane, a prema njoj je, podseća list, kreiran i filmski lik "M", šefice Džejmsa Bonda u poznatom filmskom serijalu.

Premda, dodaje se, već godinama ne radi za državu, pomno prati sve što se zbiva na međunarodnom i obaveštajnom planu i veruje da je sada mnogo teže nego za vreme hladnog rata čuvati nacionalnu bezbednost.

"Teroristi koji su spremni da umru uvek su veći problem", rekla je ona istakavši da zapadnjaci ustvari još uvek ne znaju i ne razumeju prave motive terorista samoubica.Odnosno, smatra ona, ne razumeju njihov način razmišljanja, što je preduslov za uspešno otklanjanje opasnosti.

Hrvatska je prošle sedmice pod pritiskom Evropske komisije morala da izmeni zakon o evropskoj poternici i iz njega izbaci naknadno uneto ograničenje kojim je primena te poternice bila moguća samo na osobe koje su počinile neka krivična dela nakon 7. avgusta 2002. godine.

Evropska komisija je, naime, prethodno pokrenula proceduru zavođenja sankcija Hrvatskoj ukoliko iz zakona ne izostavi odredbu o ograničenju primene evropskog naloga za hapšenje.

Nakon najnovije izmene, zakon o evropskoj poternici stupa na snagu 1. januara 2014. godine, a njegovu primenu, kako je najavljeno, pomno će pratiti Evropska komisija.