Donacijama su se istakli i drugi osuđeni kriminalci u toj zemlji, objavio je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).

Istražujući povezanost poznatih kriminalaca s verskim zajednicama, CIN je dobio potvrdu da je Keljmendi, koji je sada u zatvoru u Prištini, donirao 50 hiljada evra za gradnju džamije u okolini Sarajeva.

Među osobama koje su pomogle gradnju verskih objekata u BiH je i Tasim Kučević koji je zbog niza teških krivičnih dela osuđen na 14 godina zatvora, navodi CIN čije je sedište u Sarajevu.

Informaciju o donaciji potvrdio je Esad Hasanović, zamenik direktora građevinske firme Rasno-Meka Company iz Sarajeva koja je gradila džamiju u naselju Ilidža.Keljmendi je bio jedan od najvećih donatora, rekao je Hasanović, a prenela Hina.

Iz verskog odbora Islamske zajednice Sarajevo negirali su svaku direktnu vezu s  Keljmendijem. "Mi nikada nismo ništa tražili od njega. Nismo mu dali zahvalnicu, jer nismo s njim direktno komunicirali", izjavio je Esad Karahmet, sekretar sarajevskog odbora.

CIN podseća da su u vreme kada je donirao novac za džamiju, Keljmendi i njegovi sinovi već bili pod istragom zbog ubistva, oružanih obračuna i nasilničkog ponašanja.

Keljmendi, koji je i na popisu osoba kojima je zbog kriminala zabranjen ulazak u SAD, pobegao je iz BiH da izbegne hapšenje, ali je uhapšen u maju na Kosovu gde u zatvoru čeka odluku o eventualnom izručenju bosanskohercegovačkim vlastima.

Tasim Kučević, višestruko osuđivani kriminalac kome je 2010. godine izrečena kazna od 14 godina zatvora zbog organizovanja prostitucije u okolini Tuzle, trgovine ljudima, pranja novca i nasilja nad jednom ženom u krugu Suda BiH, takođe je donator.

Prema podacima CIN-a, za gradnju jedne džamije Kučević je donirao građevinski materijal vredan oko 25 hiljada evra, darovao je i župu Morančani kod Tuzle, a sve je to učinio pošto je bio osuđen.

Josip Batinić, nekadašnji sveštenik te župe, izjavio je da je Kučević bio "dobar sused" koji je pomagao pri izgradnji puta do mesne crkve u Morančanima i asfaltiranju obilžnjeg sportskog igrališta, navodeći da tada nije znao za Kučevićevu presudu.

Rijaset Islamske zajednice BiH objasnio je da nema instrumenata za proveru imovine donatora.

Zajednica je istakla da bi za nju bile neprihvatljive sve donacije osobe koja je imovinu stekla na nedopušteni način kao što je prodaje narkotika.