To je saopšteno je nakon sastanka ministra bez portfelja za evropske integracije Branka Ružića i potpredsednika crnogorske vlade i ministra spoljnih poslova Igora Lukšića.

Ružić i Lukšić sastali su se u Budvi, gde su učestvovali na Kongresu evropskih pokreta i civilnog društva Jugoistočne Evrope.

"Dogovorili smo se da našu saradnju na planu evropskih integracija još više intenziviramo kako na nivou ministara, pregovaračkih timova, tako i na ostalim nivoima", kazao je Ružić Tanjugu.

On je dodao da ta saradnja treba da dobije i formalan okvir.

Ružić je kazao da je u razgovoru konstatovana uzlazna putanja u bilateralnim odnosima Srbije i Crne Gore, čemu, kako je istakao, treba dati još veći intenzitet.

"Svi segmenti naših bilateralnih odnosa treba da poprime još veći stepen saradnje u obostranom interesu", naveo je on.

Prema njegovim rečima, postoji niz projekata od regionalnog značaja koji mogu doneti benefite građanima i Crne Gore i Srbije.

Ružić je kazao da je sa Lukšićem razgovarao i o ideji da ministri za evropske integracije država regiona nađu model formalne saradnje, koja bi imala redovnu notu.

"Ta saradnja bi doprinela ne samo razmeni iskustava na evropskom putu, već i saradnji koja bi olakšala put svih nas u EU", naveo je on.

"CIVILNI SEKTOR KLJUČ EVROPSKIH INTEGRACIJA"

Ružić je danas ukazao i na značaj uloge civilnog sektora, kao korektivnog faktora u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji (EU).

"Civilni sektor je jedan od nosećih stubova integracija, iako postoje različiti modeli učešća tog sektora u procesu evropskih integracija", kazao je Ružić na Kongresu evropskih pokreta i civilnog društva Jugoistočne Evrope

Prema njegovim rečima, najvažnije je da postoji mehanizam koji omogućava da se glas civilnog sektora čuje na pravom mestu u procesu evropskih integracija.

Ružić je dodao da civilni sektor treba da pomaže vladama da na putu ka EU ne naprave neku grešku.

"U Srbiji je uloga civilnog sektora visoko kotirana i njihovo učesće će biti prisutno u procesu evropskih integracija. Civilni sektor je značajan kao korektivni faktor na putu Srbije ka EU", istakao je on.

Kongres u Budvi organizovali su Međunarodni evropski pokret i Evropski pokret u Crnoj Gori, a osnovna tema skupa je "Jačanje civilnog društva u zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU".

Skup je okupio brojne visoke zvanice vladinog i nevladinog sektora iz država regiona i EU, kao i predstavnike evropskih institucija.

Na skupu je učestvovala i glavni pregovarač Srbije sa Evropskom unijom Tanja Miščević koja je takođe ocenila da civilni sektor predstavlja važnu kariku u procesu evropskih integracija svake države, pa tako i Srbije.

"Nevladine organizacije, odnosno civilno društvo u najširem smislu, nesumljivo su važna karika unutar procesa evropskih integracija svake države. Bez njih nema validnog vođenja pregovaračkih pregovora", kazala je Miščević.