Za prodaju KAP-a, koji je bankrotirao, oglas bi trebalo da bude objavljen tokom ove sedmice.

Kako navode današnji podgorički mediji, interesovanje za KAP pokazali su i indijska kompanija Ešar, kao i hrvatski i ruski investitori.

Stečaj u KAP je uveden 8. jula, čime je ruska kompanija En plus strana izgubila pravo upravljanja fabrikom, ali su aktivirane sve garancije za kredite KAP-a, koje su pale na teret budžeta Crne Gore.

Privredni sud Crne Gore proglasio je 9. oktobra bankrot KAP-a, čime je nastavljena agonije te nekada najveće crnogorske fabrike.

Stečajni upravnik KAP-a Veselin Perišić kazao je ranije da će imovina te fabrike biti ponuđena na prodaju za 52,5 miliona evra.

Skupština Crne Gore usvojila je krajem novembra Zakon o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru, kojima je definisano da parlament ima konačnu reč u prodaji KAP-a.

Prema zakonu, KAP može da kupi samo strateški investitor, odnosno firma koja se bavi istom industrijom.

Predviđeno je i da država Crna Gora može da se pojavi kao ultimativni poslednji kupac ukoliko niko ne bude hteo da kupi KAP.

Potraživanja poverioca iznose više od 360 miliona evra.

Ruska En plus grupa najavila je ranije da će podneti tužbu u visini od 93 miliona evra arbitražnom sudu u Frankfurtu protiv Vlade Crne Gore, zbog, kako je navedeno, neispunjenih obećanja i izgubljenog profita kompanije čiji je vlasnik biznismen Oleg Deripaska u poslu sa KAP-om.

Crnogorski ministar ekonomije Vladimir Kavarić kazao je da ta država ne strepi od najave tužbe ruske En plus grupe, navodeći da je u čitavom poslu oštećena crnogorska, a ne ruska strana.

"Mi smo čvrsto uvereni da se Vlada Crne Gore nije ni na koji način ogrešila o prava ruskog investitora. Ono što mi verujemo jeste da smo, u konkretnom slučaju, mi oštećena strana i zato mislim da ćemo na arbitraži, ukoliko do nje dođe, uspeti da taj stav odbranimo", kazao je Kavarić.