Ovo je istaknuto danas na centralnoj manifestaciji u Visokom, upriličenoj na lokalitetu Vrela Općina Visoko povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv mina.
Obraćajući se učesnicima skupa direktor Centra za uklanjanje mina u BiH (BHMAC) Dušan Gavran je rekao da BiH raspolaže tehničkim i ljudskim kapacitetima za rešavanje minskog problema u strateškom roku do 2019. godine, ali da su aktivnosti na tom planu limitirane nedostatkom finansijskih sredstava.
Realizovanje projekata protivminskog delovanja u BiH pozdravila je šefica za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju u Delegaciji EU u BiH Natalia Deniskova, istakavši spremnost EU da i nadalje podržava proces deminiranja u BiH.
Prema planovima BHMAC-a, predviđeno je da se do kraja godine primenom novih metoda građanima na upotrebu vrati oko 70 kvadratnih kilometara kontaminirane površine u 23 opštine u BiH.
O ozbiljnosti problema s kojima se suočava BiH svedoče podaci da je u posleratnom periodu od mina stradalo 1.725 građana, od kojih 599 smrtno. Prilikom obavljanja poslova humanitarnog deminiranja stradalo je 114 deminera, od kojih 46 smrtno. Samo u 2014. je stradalo 11 građana, od kojih tri smrtno, ističu u BHMAC-u.
Procenjuje se da se u minskim poljima širom BiH nalazi još oko 120.000 mina, kao i da je njima ugroženo oko 540.000 građana ili 15 odsto stanovnika.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina