Situacija je identična i u srednjem toku Bosne, oko Zenice, Zavidovića i Maglaja, a da su vodostaji Sane i Une takođe u blagom opadanju, izjavio je u Sarajevu direktor Federalnog hidrometeorološkog zavoda Almir Bijedić.

Kritično je u Bosanskom Šamcu, na ušću Save, jer je poplavni talas koji je napravio probleme u donjem toku reke Bosne došao na to područje, i ovakvo stanje će tamo potrajati naredna dva ili tri dana, istakao je Bijedić.

Naglasio je da su količine padavina u poslednja tri dana nekoliko puta nadmašile prosečnu količinu padavina za čitav maj, što je uzrokovalo rekordno visoke vodostaje.

U Zenici je 1968. zabeležena najveća visina vodostaja od 530 centimetara, a sad je bila 600 centimetara. U Tuzli je najveći vodostaj bio 2001. i to 710 centimetara a sad je 850 centimetnara, u Maglaju je 1991. zabeleženo 647 centimetara, sad je iznad 775 cm, a ne zna se tačno koliki je, jer je stanica potopljena, precizirao je Bijedić.

Kazao je da je iz Srbije dobio informaciju da iz BiH dolazi 5.500 kubnih metara vode u sekundi, što govori da je reč o katastrofi nezapamćenih razmera.

Posle poplava, BiH prete brojna klizišta, kaže Bijedić a do sada su se već brojna klizišta otvorila u BiH, nosila i rušila kuće, a bilo je i ljudskih žrtava.

Direktor Federalnog zavoda za geologiju Hazim Hrvatović izjavio je da je neophodno upozoriti stanovništvo na mogućnost pojave klizišta i na mestima gde dosad nisu bila evidentirana.

"O takvim pojavama potrebno je odmah obavestiti opštinske centre Civilne zaštite kako bi stručnjaci izašli na teren da vide šta može biti urađeno hitnim merama", rekao je Hrvatović.

Dodao je da je pokrenuto veliko klizište na području Kladnja, gde je već pet kuća iseljeno.

Pomoć helikopterom za Posavinu

Komandant Federalnog štaba civilne zaštite Jerko Ivanković Lijanović rekao je da je danas u Posavinu upućen helikopter s pomoći u materijalu za ojačavanje nasipa, a u toku je i priprema čamaca koji će ubrzo biti poslati za Posavski kanton.

Istaknuto je da osim pripadnika Civilne zaštite, vatrogasaca, policije, kao i Oružanih snaga BiH, na saniranju posledica i pružanju pomoći stanovništvu maksimalne napore ulažu i železničari, putari i građevinci.