Vlasnik livade koju je Poljak proglasio svojom državom zove se Marko Stipanovič, a susedi ga odnedavno iz šale zovu Kraljević Marko.

"Ponekad mi dođe da nekog od neželjenih posetilaca propustim kroz šake", izjavio je Stipanovič ljubljanskom "Delu" i požalio se da ga sve više nervira to što ga opsedaju novinari i drugi neželjeni gosti, telefonski pozivi i prikazivanje na televiziji.

Stipanovič kaže da je etnički Hrvat, ali da ima slovenačko državljanstvo i smatra da je parcela slovenačka, kao i da je proglašenje samozvane kraljevine nečija provokacija.

Radi se o području koje je predmet razgraničenja Hrvatske i Slovenije na međunarodnoj arbitraži.

Proglašenje Kraljevine Enklave nije naišlo ni na odobravanje lokalnih vlasti u susednoj Metliki, vinorodnom gradiću koji svake jeseni bira "vinsku kraljicu" u čast najpoznatijeg vina u tom kraju - Metliške črnine, prenosi Hina.

Načelnik opštine Metlika Darko Zevnik kaže da je prvo mislio da je proglašenje mikrokraljevstva u njegovoj opštini "nedužna šala poljskog anonimca", ali da u to više "nije sasvim uveren.

"Stvara se nemir na našem području gde ljudi žive u slozi već vekovima, bez obzira na političko uverenje, veru ili nacionalnost. I iz nedužne šale mogu nastati ozbiljne posledice", oprezan je Zevnik.

Slovenačko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je prethodno da proglašenje samozvane mikrodržave "nema nikakve pravne posledice", da između Slovenije i Hrvatske bez obzira na granični spor, koji rešavaju arbitražom, ne postoji "ničija zemlja" na koju bi mogla da pretenduje neka treća strana, kao i da je Markova parcela na slovenačkoj strani granice.

Inače, nakon što je Čeh Vit Jedlička između Hrvatske i Srbije uspostavio fiktivnu državu Liberland, slično je uradio i Vrona koji je sebe proglasio za "kralja" i na izborima odabrao nekoliko ministara.

Kraljevina Enklava ima svoje stranice na internetu, kao i profile na društvenim mrežama Twitteru i Facebooku ali još nema zastavu ni glavni grad, ali zato ima moto - "građani celog sveta", kao i valutu.

Službeni jezici su engleski, poljski, hrvatski, slovenački i kineski, a najnovija "mikrodržava" na svetu, od oko 100 kvadratnih metara, već ima 134 "državljana".