Prema poslednjim informacijama, egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi na noge je podigao brojne policijske i vojne snage i četiri egipatske tajne službe.
Egipatski "Al Shorouk News" piše da ceo dan traju racije u selima na Sinaju, a najintezivnije se traga u mestima Sheikh Zuweid, Rafah i Arish. Vlasti su odobrile i upotrebu helikoptera koji pokušavaju da lociraju nesrećnog Tomislava Salopeka iz Vrpolja.
Izvori povezani sa ekstremistima, naime, tvrde da su džihadisti ubili 30-godišnjeg Salopeka koji je radio za francusku firmu CGG Ardiseis.
Navodno su se pojavile i slike obezglavljenog Salopeka, ali njihova autentičnost još nije potvrđena.
Prema ranijim informacijama, Islamska država je navodno razmatrala produženje roka od 48 sati, nakon što je juče istekao ultimatum za njegovo pogubljenje.
Pojedini mediji su danas objavili i da je sasvim moguće da je maskirani terorista s velikim nožem u levoj ruci, koji stoji na snimku iza otetog Hrvata Džihadi Džon, poznat po prvom snimku ubistva talaca.
Kada se uporede snimak na kojoj Salopek prenosi svoju poruku s onima od pre, na kojima Džihadi Džon stoji iznad otetih stranaca, postoji mogućnost da se zaista radi o zloglasnom i ujedno najpoznatijem krvniku ID, piše "dejli mejl."
Kako se navodi, telesna konstitucija dosta je slična, nož drži u levoj ruci, dok poza odgovara onima sa pređašnjih snimaka.
Ipak, uočene su, piše britanski dnevnik, i neke razlike.
U najvećem broju slučajeva Džihadi Džon se sa svojim žrtvama snimao odeven u crnu odeću s nožem u levoj ruci.
Jedan od retkih snimaka na kojima se Džihadi Džon pojavljuje u maskirnoj odori potiče iz februara ove godine.
Tada su negde na području Libije, na obali Mediterana, pripadnici Islamske države brutalno ubili 21 egipatskog hrišćanina.
Na snimku je bilo vidljivo 20 islamista odevnih u crnu odeću dok vode žrtve, a među njima se ističe visoka osoba odevena u maskirnu odoru i sa smeđom maramom preko lica i glave.
Analize obaveštajnih službi su, navodi britanski dnevnik, pokazale da se radi o Džihadi Džonu.
Nešto manje od pola godine kasnije na snimku iza Tomislava Salopeka nalazi se muškarac iste telesne konstitucije, u odori s istim uzorkom, istom maramom preko lica te velikim nožem u levoj ruci, preneo je zagrebački portal Index.hr.
Za razliku od onog iz februara, ova osoba, kako se navodi, nosi borbeni prsluk sivo-maslinaste boje, dok je u ranije imao crni borbeni prsluk.
Razlika je , primećeno je, i u odeći Salopeka.
Na gotovo svim dosadašnjim videozapisima otete su osobe bile obučene u narandžaste kombinezone, a Salopekov kombinezon je svetlo smeđe boje.
U ovom trenutku teško je reći da li je to neka poruka islamista koji, kak se navodi, izuzetno paze na sve detalje pri snimanju videoporuka.
Džihadi Džon doveden je u vezu s otmicom Tomislava Salopeka tek deset dana nakon što se u javnosti pojavila informacija da je pobjegao iz redova ID, te da se u Siriji pridružio drugoj terorističkoj grupi.
Džihadi Džon se tereti da je odrubio glavu Amerikancu Stivenu Sotlofu, Britancima Piteru Kasigu, Alanu Heningu, Japancu Kenjiju Goti, te Davidu Hainesu, koji je nekada bio oženjen sa Hrvatiom.
Britanski dnevnik navodi i da je sinajska pokrajina koja je otela Salopeka priznala kalifat i priključila se Islamskoj državi nedavno.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu