Memorandumom su predviđeni i zajednički istražnii policijskii timovi.

Kako je predviđeno Memorandumom, zajedničke mešovite patrole biće raspoređene na srpsko – mađarskoj, srpsko–makedonskoj i makedonsko–grčkoj granici, a cilj je da se kroz pojačanu kontrolu granice suzbiju ilegalni prelasci državne granice i krijumčarenje ljudi, saopštio je MUP Srbije.

Memorandum su potpisali ministri unutrašnjih poslova Srbije, Makedonije i Austrije - Nebojša Stefanović, Mitko Čavkov i Johana Mikl Lajtner i zamenik državnog sekretara za EU i međunarodne odnose MUP Mađarske Kristina Berta.

Stefanović je posle potpisivanja istakao je da je taj dokument mali, ali jasan korak koji pokazuje da zemlje potpisnice žele da učine sve što mogu da postanu deo globalnog i svrsishodnog rešenja za dramatično povećanje broja izbeglica.

On je ukazao da je neophodno da EU što pre pronađe sveobuhvatno i celovito rešenje i dodao da je Srbija spremna da preuzme svoj deo obaveza u rešavanju ove krize, dodaje se u saopštenju.

"Iako Srbija nije članica EU, kao odgovorna zemlja, spremna je da preuzme svoj deo obaveza u rešavanju ove krize, da preuzme jedan broj migranata koji bi došao u našu zemlju. Spremni smo da nastavimo da budemo dobar domaćin i da sa svim evropskim državama radimo na pronalasku sveobuhvatnog rešenja", rekao je Stefanović.

Ministar je naglasio da su Grčka, Makedonija, Srbija i Mađarska isključivo zemlje tranzita i da nije realno očekivati da podnesu najveći teret migracija i da, faktički, sve što se dešava postane problem tih zemalja.

"Ovo je problem Evrope, ne samo zemalja članica, već čitave Evrope koja treba da pokaže šta su evropske vrednosti, šta je evropski put ; i da to ne zaboravi kada donosi različite mere", rekao je Stefanović i dodao da Srbija očekuje konkretnu finansijsku pomoć, ali i pomoć u drugim sredstvima kako bi efikasno i humano prihvatila ove ljude.

Stefanović je naveo da je samo u prvih osam meseci ove godine u Srbiji registrovano više od 120.000 migranata, kao i da je od početka godine uhapišeno više od 850 ljudi zbog sumnje da su učestvovali u krijumčarenju ljudi.

"Koliko je povećan njihov priliv, pre svega iz Sirije i Avganistana, najbolje govori podatak da smo tokom prvih osam meseci ove godine otkrili skoro pet puta više iregularnih migranata nego tokom cele prošle godine. Samo prilikom nezakonitog prelaska državne granice uhvatili smo 28.641 osobu", precizirao je ministar policije.