Jedan pripadnik tog bataljona, prema novodima autora, zabeležio je zločine u bazi u Potočarima jula 1995. godine, ali je fotorolna kasnije nestala bez traga u laboratoriji u Hagu, prenosi Dnevni avaz.

Autor optužuje bivšu pripadnicu holandske vojne obaveštajne službe (MID) kao odgovornu za skandal Ministarstva odbrane u Hagu.

Knjiga je godinu dana u prodaji, a holandski mediji su zaprepašćeni mogućnošću da ona bude zabranjena u zemlji proklamovanih sloboda.

 Navodi se i to da bivša službenica MID smatra kako su događaji koji joj se pripisuju izmišljeni, kao i da nije ni dobila priliku od autora Giltaja da kaže svoju stranu priče.

U knjizi, koja je dobila dobru recenziju bivšeg holandskog ministra Jana Pronka, centralno mesto je sukob između dve strane unutar holandskog Ministarstva odbrane u dramatičnim danima nakon zločina u Srebrenici, jedne koja je po svaku cenu htela da uništi fotorolnu na kojoj su zabeleženi zločini nad srebreničkim Bošnjacima u bazi DUTCHBAT i drugu koja je smatrala da ona ipak treba da bude dostupna širokoj javnosti.

Prema rečima Giltaja, bivši holandski general Van Bal je hteo da zaštiti pripadnike DUTCHBAT upravo držeći fotorolnu daleko od očiju javnosti.