U tom smislu je i zanimljiv susret pape i patrijarha Kirila, koji osećaju potrebu da se napravi balans u svetu, kaže vladika Grigorije.

Često i u samoj crkvi osporavan zato što govori ono što drugi prećutkuju, vladika zahumsko-hecregovački i primorski Grigorije Durić, u intervjuu za "Sputnjik" govori o tome kako na rasplet svetske krize može da utiče susret pape i ruskog patrijarha na Kubi.

"Možda je takva u jednom trenutku bila persijska imperija. Kroz četvrti, peti i šesti vek vodio se rat između persijske i rimske imperije, upravo na prostoru današnje Sirije. Zvuči iluzorno, ali politički jedino uravnoteženje u krizi koja vlada je — Evropa sa Rusijom. U tom smislu je i zanimljiv susret pape i patrijarha Kirila, koji osećaju potrebu da se napravi balans u svetu. Nisam siguran da Rusija to može sama da izbalansira. A siguran sam da Evropa ne može", kaže vladika za "Sputnjik".

Grigorije se osvrnuo i na posledice eventualne kanonizacije Alojzija Stepinca, ali i na pritiske na predsednika RS Milorada Dodika i pokušajima destabilizacije Republike Srpske.

"Onima koji ruše Dodika pokušavam da objasnim da neće tako što sruše Dodika oni biti Dodik. Možemo da izgubimo sve što imamo", kaže vladika Grigorije.

"Haranga koja je pokrenuta protiv Dodika ide iz ličnih frustracija. One su pogonsko gorivo da se sruši nešto što je napravljeno na velikoj žrtvi ljudi koji su ginuli i svih lidera koji su od početka pokušavali da spasu neku vrstu slobode za Srbe u BiH. Pozicija predsednika u Republici Srpskoj je svakako ugrožena zbog ustavnog poretka i okruženja u kome je, zbog situacije u kojoj je Srbija, zbog Kosova, Crne Gore, Hrvatske, zbog Federacije koja je pretnja zato što se stalno insistira na unitarizaciji, centralizaciji u Sarajevu koje pripada bošnjačkom delu BiH", objašnjava vladika.