Tokom boravka u zatvoru i Minhenu, Perković se "okrenuo Bogu", redovno posećuje crkvene mise i čita samo glasilo Katoličke crkve Glas koncila.
Perović je u tajnoj službi uglavnom radio na funkcijama vezanima uz borbu protiv neprijateljske emigracije, podseća zagrebački "Jutarnji list".
Uhodio je, kako navode, hrvatske emigrante, razvio mrežu doušnika u emigrantskim krugovima u inostranstvu, obrađivao je ili nalagao obrade onih koje je služba smatrala hrvatskim nacionalistima i/ili teroristima, među kojima je nesumnjivo bilo i nasilja potpuno neuobičajenih za jednog intelektualca ili sveštenika.
Perković je, dodaje se, dogurao sve do pozicije prvog čoveka republičkog SDS-a u tadašnjoj SR Hrvatskoj. Početkom 90-ih se uključio u borbu za osamostaljenje Hrvatske te je, zajedno s nekim ljudima koje je pre obrađivao, učestvovao u stvaranju hrvatskih tajnih službi, piše ovaj zagrebački dnevnik.
Sada mu se pak u Minhenu sudi za učešće u ubistvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u Volfrahausenu, kod glavnoga grada Bavarske.
Iza tog ubistva, više to nitko ne spori, navodi list, stajala je tajna služba SFRJ, kao i iza niza drugih likvidacija.
Na suđenju u Minhenu Perković se do sada branio ćutanjem.
Zbog svega toga nije baš lako zamisliti tog čoveka, koji greje optuženičku klupu pod optužbom za teško ubistvo, kako skrušeno stoji pred oltarom, sluša misu i sklopljenih ruku moli: "Ispovedam se Bogu svemogućemu i vama braćo da sagreših vrlo mnogo... Moj greh, moj greh, moj preveliki greh...", piše "Jutarnji".
A koliko god to bilo teško uklopiti u njegov profil, Josip Perković to ipak čini u minhenskom zatvoru Štadelheim, povrdio je za ovaj list njegov advokat Anto Nobilo.
"Da, dopušteno mu je da ide u crkvu u krugu zatvora. To je njegova lična stvar. Ja sam ateist i ne želim u to da se mešam. Ne znam koliko je Perković praktikovao veru i da li je bio vernik", rekao je Nobilo.
Dodao je da zna da je Perković još u školskim danima bio ministrant (dete, pomoćnik u ceremoniji) u crkvi.
"Je li se Perković pod stare dane, u 72. godini života, uistinu 'preobratio' i vratio veri u Boga? Je li mu bilo dosta samoće u ćeliji istražnog zatvora? Je li to naznaka mogućeg 'pokajanja' i u samom sudskom postupku ili se možda radi o nečem posve drugom? Odgovore na ta pitanja zna samo Josip Perković čiji komentar trenutno nije moguće dobiti", navodi hrvatski dnevnik.
Prema informacijama iz sudskih kuloara u Minhenu, Perkovićevi nemački advokati zatražili su sredinom aprila od suda da njihovom klijentu odobri nešto blaži režim u istražnom zatvoru.
Tako je Perkoviću dopušteno da posećuje katoličke mise u kapelici u krugu zatvora, a prvi put su mu odobreni i nenadzirani kontakti sa zatvorskim sveštenikom i njegovom saradnicom koja govori hrvatski jezik.
Svrha tih kontakata, kako se navodi, trebalo da bude duhovna obnova, odnosno psihološka pomoć zatvoreniku Perkoviću.
Perković je osim toga preko svojih advokata tražio i dobio dozvolu da preko zatvorskih sveštenika prima biblijske tekstove na hrvatskom, kao i crkvenu štampu..
Tako Perković osim dokumenata vezanih uz sudski spis sada u svojoj ćeliji čita i Glas Koncila iz kojeg se može informisati o verskim, ali i drugim događajima u Hrvatskoj, piše "Jutarnji".
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!