Dikić tvrdi i da je izbegao mogućnost da bude uhapšen u objektu u kojem je dopremljeno oružje, kaže predsednik Saveta za građansku kontrolu policije, Aleksandar Saša Zeković.

Zeković je u petak razgovarao sa pritvorenim srpskim državljanima u podgoričkom zatvoru. Saopštio je da niko od njih nije imao primedbe na tok saslušanja i postupanje policije u uniformi i zatvoru, a u izveštaju o razgovoru sa 13 od 14 pritvorenih državljana Srbije navodi se da je Dikić rekao da su mu podmetnuli ključ i telefon kao i da je izbegao mogućnost da bude uhapšen u objektu u kojem je dopremljeno oružje, javlja RTS.

U izveštaju je Aleksandar Zeković naveo da mu nije omogućen razgovor sa pritvorenikom A. A, zbog čega će tražiti da ponovo poseti pritvor.

Pod inicijalima B. D. (1970), penzionisani general i bivši šef srpske Žandarmerije Bratislav Dikić, označen kao vođa grupe, u razgovoru sa Zekovićem je rekao da je on "protiv četničkih grupacija, a kamoli da se dovodi u vezu sa njima".

Dikić, navodi Zeković u izveštaju, nije imao primedbi na postupanje uniformisane policije i zatvorske policije, a rekao je i da su profesionalni, za razliku od policije u civilu.

"Kad su me hapsili pošto sam bio vezan, službenik u civilu, oko 52-53 godine, sede kose, visine 1,85-1,90 metara više puta mi je rekao 'Hoćeš li da te zalepim?'", ispričao je Dikić.

Naveo je i da mu nisu saopštena prava i da zato nije potpisao dokument koji se na to odnosi. Imao je i primedbe na sadržaj zapisnika oduzetih predmeta i stvari, ali ih nije uveo u zapisnik, koji je potpisao.

Dikićeva primedba je, navodi se u Izveštaju Saveta, ključ i telefon koji su mu, kako kaže, podmetnuti od policijskog saradnika.

Taj telefon je, prema navodima, dobio ispred tržnog centra "Delta siti" neposredno pred hapšenje, a ključeve je u auto ubacio policijski saradnik prilikom napuštanja motornog vozila, nakog čega je usledilo hapšenje.

"Poziv da popijemo rakiju u kuću nisam prihvatio i tako verovatno izbegao mogućnost da budem uhapšen u objektu u kojem je dopremljeno oružje", rekao je Dikić.

Ističe da je od prvog trenutka insistirao da se uradi detaljan telefonski listing i da mu se omogući poligrafsko testiranje.

Među 14 uhapšenih ima srpskih državljana iz Novog Sada, Šapca i Grocke.

Jedan od njih je Šapčanin M. A. (1990), poljoprivrednik i taksi vozač.

On je Zekoviću rekao da je policija pri upadu u sobu u motelu "Venecija" bila gruba, "što se dalo za očekivati kada su mislili da smo teroristi".

Kaže da su kasnije bili korektni i da je ponašanje prema njima bilo normalno.

"Naredili su da stojim uza zid. Počeo sam da drhtim, jer ne mogu puno da stojim na nogama. Policijac mi je tada prišao i rekao 'Šta drhtiš pi...', 'uplašio si se a'", tvrdi Zekovićev sagovornik.

Tada ga je, kaže, policajac udario nekoliko puta čizmom u koleno i po listu gde ima tetovažu, kao i pesnicom u leđa.

"Zabolelo me je i skoro da sam pao", istakao je ovaj pritvorenik predstavniku Saveta za građansku kontrolu policije.

 "Inspektor u civilu je bio ljubazan. Doneo mi je patike da obujem, jer sam mu prethodno objasnio koje su moje. Patike su, to se sećam, ne znam kako i zašto, bile ispljuvane", rekao je M. A.

Rekao je da je u Crnu Goru došao zbog posete manastirima i da je simatizer četnika.

"Moj pradeda Milan je nosilac Albanske spomenice i mi negujemo na taj način tu tradiciju. Uvek kad mogu obilazim i idem na četničke skupove. Najčešće pomažemo radom po manastirima", naveo je.

U prostorijama za zadržavanje policijski službenici su bili, istakao je ovaj pritvorenik, ljubazni i profesionalni.