Sonja Biserko: Srbija nikad nije prežalila odlazak Crne Gore

Dešavanja u vezi sa Zakonom o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori kome se Srbija oštro protivi kometarisala je i predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko.

Biserko je u intervjuu za Radio televiziju Crne Gore istakla da je reč o pokušaju su da se Crna Gora vrati u državni okvir sa Srbijom, kao i da srpske elite nikada nisu prežalile odlazak Crne Gore. Ona je dodala i da ta elita nije svesne da je ponašanje Beograda oteralo sve "komšije."

Takvo postupanje Srbije doprinelo je emancipaciji njenih suseda i u tom smislu ovo je nepovratan proces, ovo je završnica koja će dodatno osnažiti Crnu Goru i Crnogorce", kazala je Biserko.

Srbija se, smatra Biserko, još nije pomirila sa međunarodno priznatim granicama na Balkanu i nastavlja sa politikom destabilizacije susnih zemalja.

"Ono što je problem jeste da je Balkan kao regija vrlo fragilna, a njene države su nekonsolidovane i to služi Srbiji da vrlo lako destabilizuje region preko srpske manjine ili zajednice u susednim državama. Destabilizujući region, Beograd ne obraća pažnju na situaciju i zapostavlja razvoj u Srbiji. Srbija se još nalazi na projektu o ujedinjenju svih srpskih etničkih teritorija“, istakla je Biserko.

Biserko u razgovoru za Radio Crne Gore objašnjava da je Srpska pravoslavna crkva jedina institucija koja deluje prekogranično i to legitimno i glavni je nosilac projekta homogenizacije i integracije srpskog procesa.

"EU i NATO garancija normalizacije odnosa u regionu"

"S tim u vezi nepromišljeno je da Evropska unija odlaže priključenje država našeg regiona upravo iz razloga što je ovaj region podložan različitim uticajima i konfrontaciji više aktera, Rusije- Amerike- Evropske unije. I ta konfronatacija je razlog da se region okupi ispod jednog kišobrana, a to je, po mom mišljenju, Evropska unija i NATO, jer se ovaj prostor jedino tada može razvijati. To garantuje spuštanje tenzija i okvir je za normalizaciju odnosa. Čudno je to da pojedine političke elite toga nisu svesne", istakla je Biserko.

Aktuelna dešavanja povodom Zakona o slobodi veroispovijesti, kategorično kaže Biserko, nije versko već političko pitanje koje je poslužilo da se pokrene kampanja protiv Crne Gore.

"Srbija je propustila da napravi bilans svojih ratnih pohoda i politike Slobodana Miloševića, koja je, nažalost, nakon 2000. godine nastavljena drugim sredstvima. I kao što se vidi sada na slučaju Crne Gore svi akteri u Srbiji uključeni su u kampanju protiv Crne Gore. Vrlo malo je ljudi koji su na drugoj strani", dodala je Biserko.

"Srbija podložna uticaju Srbije"

Biserko smatra da je Srbija podložna uticaju Rusije koja preko Srbije, pre svega, vrši opstrukciju razvoja balkanskih zemalja.

"Rusija se suprostavlja prodoru Evropske unije i na neki način očitava njenu slabost u ovoj fazi. Rusiji je u interesu rasturanje te zajednice kao i NATO-a. Srbija u tome učestvuje dobrovoljno. Srbija je u tome, pre svega, instrument Rusije. Važan je predstojeći Samit u Zagrebu kada će biti jasnija politika proširenja Evropske unije“, istakla je predsjednica Helsinškog odbora u Srbiji.