Nove tenzije u Crnoj Gori, nakon privođenja vladike Joanikija i grupe sveštenika koji su predvodili litiju u Nikšiću pre nekoliko večeri, iako je ona, zbog zdravstvenih mera i odluka vlasti, bila zabranjena.
Incidenti u Crnoj Gori, koji se dešavaju nakon te litije, zapravo, samo su nastavak obračuna vlasti i Srpske pravoslavne crkve, odnosno njenog ogranka - Mitropolije crnogorsko-primorske povodom usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti krajem prošle godine, a za koji crkva smatra da je korak ka oduzimanju njene imovine u Crnoj Gori.
Na sajtu Radio-televizije Crne Gore objavljen je snimak napada i kamenovanja policajaca. Taj snimak pogledajte OVDE. Povređeno je nekoliko osoba, uključujući i dete.
Reagovao je i Savet za građansku kontrolu rada policije u Crnoj Gori: "Upotrebljena je hemija kao sredstvo prinude i okupljena masa je rasterana. Na osnovu raspoloživih podataka, Savet je ocenio da je upotreba tog sredstva prinude bila opravdana".
Saopštili su i da se, sinoć, do ponoći, zdravstevnoj ustanovi u Pljevljma javilo troje građana - dvoje odraslih i jedno dete i četiri policijska službenika.
"Povreda kod građanke nije nastala neposrednim postupanjem policijskog službenika nego je pretpostavka lekara da je do povrede došlo od patrona upotrebljene hemije. Ostali građani su se javili zbog dejstva suzavca na oči", navodi se u saopštenju.
Jedan policajac je zadržan na odeljenju hirurgije, dok su kod ostalih evidentirane lake telesne povrede.
"Povodom objavljenog snimka intervencije prema jednom mladiću, Savet je utvrdio da se radi o O.M. koji je napao policijskog službenika sa leđa. U toku je njegovo procesuiranje zbog napada na službeno lice, a Sajet je zatražio kompletnu dokumentaciju kako bi se proverilo postupanje prema njemu", saopšteno je iz Saveta.
Opozicioni blok stranaka - Demokratski front - osudio je ponašanje policije, optuživši je da "truje svoj narod, bacanjem suzavca i bojnih otrova".
"Sinoć je u Pljevljima prebijen Ognjen Mijatović (1999) član PzP I DF. Snimak njegovog prebijanja, dostupan je javnosti, gde se jasno vidi da mladića krvnički tuče vise pripadnika policije, koji ga čak nisu mogli ni oboriti, i koji je hrabro i dostojanstveno izdržao torturu uniformisanih batinaša", navodi se u saopštenju.
Iz DF-a kažu da je Mijatović dobio potres mozga.
"Prebijanje Ognjena Mijatovića, pokazuje kako je vrlo lako ukaljati svoju uniformu i sve moralne vrednosti, a pre svega ljudske, koje bi trebalo da poseduje jedan pripadnik policije. Trovanje sopstvenog naroda suzavcima i bojnim otrovima, samo zato što drugačije misle i štite svoju veru, pokazuje i to da se pojedini policajci izgleda ne boje Boga", navodi se u saopštenju.
Jedan od lidera ovog bloka Nebojša Medojević je na svom Twitter nalogu objavio fotografiju žene koja je zadobila povrede, uz komentar: "Ustaška policija je u Pljevljima bacila više topovskih udara, šok bombi i suzavaca na mirni narod. Povređena je žena koja je stajala pored apoteke i nije protestovala".
Objavio je i pisanje lokalnih medija o policajcu koji je komandovao snagama bezbednosti.
Tenzije u Crnoj Gori postoje od usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti, krajem prošle godine. Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u Crnoj Gori protive se ovom zakonu, smatrajući da će njime država oduzeti crkvenu imovinu - zemljište, objekte...
Od usvajanja zakona u Crnoj Gori traju protesti vernika, koji su u međuvremenu stavljeni na pauzu zbog epidemije korona virusa. Vlast u Crnoj Gori zabranila je litije, kao vid protesta zbog zakona, odnosno sva javna okupljanja u cilju sprečavanja širenja epidemije.U međuvremenu, međutim, održano je nekoliko litija, uz učešće nekoliko hiljada građana, a strasti su uzavrele nakon litije u Nikšiću, koja je bila zabranjena, ali je ipak održana.
Vlast je potom privela vladiku Joanikija i još nekoliko sveštenika, tereteći ih za ugrožavanje zdravlja ljudi. Određen im je pritvor od 72 sata. Potom su počele blokade saobraćajnica u Crnoj Gori, ali i intervencije policije, uz upotrebu sile.
SNIMAK PRED POČETAK SUKOBA U PLJEVLJIMA