"Ako je crnogorski režim spreman da nastavi progon srpskog naroda u Crnoj Gori, da im pokazuje da Srbima u Crnoj Gori nije mesto, Vlada Srbije mora da uvede mere reciprociteta, ako oni već zabranjuju srpski jezik i pismo, diskriminišu Srbe kod zapošljavanja u javnom sektoru, zabranjuju okupljanja i zabranjuju i kažnjavaju pojavu srpske zastave, ukoliko pokušavaju da otmu srpsku zastavu i njenu imovinu u Crnoj Gori", rekao je Šešelj na konferenciji za medije u holu Skupštine Srbije.

On je dodao da se "Srbima zabranjuje ulaz u Crnu Goru", kako je naveo, "čak i onima koji su tamo rođeni".

"Mi treba da odgovorimo merama reciprociteta, pa da na primer vlast u Srbiji zabrani predsedništvu, glavnom odboru i saradnicima (predsednika Crne Gore) Mila Đukanovića ulazak u Srbiju. Da pokažu na taj način ozbiljnost. Da se i oni malo zabrinu kada više ne mogu da priđu svojim stanovima, pa i svom biznisu po Srbiji", ocenio je Šešelj junior.

On je podsetio da je Vlada Srbije uputila diplomatsku notu Vladi Severne Makedonije povodom poštanske marke na kojoj je bila mapa Nezavisne države Hrvatske i dodao da je to "način diplomatske komunikacije".

"Šest meseci, šta se sve dešava u Crnoj Gori, a na to se ne reaguje? Šta još treba da se desi da bi Beograd nešto preduzeo", istakao je Šešelj i dodao da bi vlasti u Srbiji ovo pitanje trebalo da iznesu pred Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Tenzije u Crnoj Gori postoje od usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti, krajem prošle godine. Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u Crnoj Gori protive se ovom zakonu, smatrajući da će njime država oduzeti crkvenu imovinu - zemljište, objekte...

Od usvajanja zakona u Crnoj Gori traju protesti vernika, koji su u međuvremenu stavljeni na pauzu zbog epidemije korona virusa. Vlast u Crnoj Gori zabranila je litije, kao vid protesta zbog zakona, odnosno sva javna okupljanja u cilju sprečavanja širenja epidemije.

U međuvremenu, međutim, održano je nekoliko litija, uz učešće nekoliko hiljada građana, a strasti su uzavrele nakon litije u Nikšiću, koja je bila zabranjena, ali je ipak održana. Vlast je potom privela vladiku Joanikija i još nekoliko sveštenika, tereteći ih za ugrožavanje zdravlja ljudi. Određen im je pritvor od 72 sata.

Potom su počele blokade saobraćajnica u Crnoj Gori, ali i intervencije policije, uz upotrebu sile.

POGLEDAJTE DEŠAVANJA U NIKŠIĆU, PLJEVLJIMA I BERANAMA

LITIJA U NIKŠIĆU