Dodikova tvrdnja o ambasadoru BiH u Pakistanu nije dokazana (ispravljen tekst)

Tvrdnja Milorada Dodika da je ambasador BiH u Pakistanu izdao falsifikovane vize za 3.000 Pakistanaca, koju je preneo i naš portal, nije dokazana. Ispravljamo netačnu informaciju.

MONDO, J.D.

ISPRAVKA: Prvobitna verzija teksta na našem portalu sadržala je netačne informacije. Na osnovu analize Raskrinkavanja, ovom prilikom ih ispravljamo.

Dodik je u izjavi koju smo preneli rekao da je otkrio da su na nedavnom sastanku u Predsedništvu predstavnici Ministarstva bezbednosti u Savetu ministara izneli podatak da je ambasador BiH u Pakistanu, koji je Bošnjak, falsifikovao ulazne vize za 3.000 Pakistanaca, koji su ušli u BiH i za koje kaže da su ozbiljan bezbednosni problem.

Portal "Raskrinkavanje" navodi da te Dodikove tvrdnje nisu opravdane zato što nisu ponuđeni nikakvi dokazi.

Član predsedništva Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik, je gostujući u emisiji Aktuelno, emitovanoj 15.5.2020. godine u programu Radio Televizije Republike Srpske, izneo sledeću tvrdnju:

- Pre nekoliko dana u Predsedništvu, imali smo sednicu Predsjedništva, jedan zanimljiv dijalog oko migranata u kome ministar bezjednosti kaže da je ambasador Bosne i Hercegovine u Pakistanu, koji je Bošnjak, falsifikovao ulazne vize za 3.000 Pakistanaca, koji su ušli u Bosnu i Hercegovinu, koji su ozbiljan bezbednostni problem.

Desetak dana kasnije, 23.5.2020, portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić je potvrdio da je “Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu o navodnom izdavanju lažnih bh. viza osobama visokog migracijskog rizika iz Pakistana i Iraka”.

Do trenutka objave ove analize, još nema nikakvih zvaničnih potvrda o rezultatima istrage, to jest o tačnosti navoda Milorada Dodika, koje je sam ambasador BiH u Pakistanu demantovao.

U međuvremenu, Ambasada BiH u Pakistanu i Ministarstvo spoljnih poslova BiH su u javnost izašli sa zvaničnim podacima da je Ambasada BiH u Pakistanu izdala 606 viza u poslednje tri godine, o čemu je 26. maja izvestio Klix.