AKCIJA U VELIKOJ KLADUŠI: Uhapšen ČUVENI Fikret Abdić Babo!

Pripadnici Federalne uprave policije (FUP) uhapsili su načelnika Opštine Velika Kladuša Fikreta Abdića, potvrđeno je iz Tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

Opština Velika Kladuša

Reč je o akciji kodnog naziva "Mreža" koja je usmerena protiv više zaposlenh Opšine zbog sumnje u zloupotrebu položaja, objavio je Klix.ba.

Ranije je iz Tužilaštva USK potvrđeno da se radi o sumnji u zloupotrebu položaja i povredu ravnopravnosti u obavljanju privredne delatnosti. Akcija je osim u zgradi opštine, sprovedena i na još nekoliko lokacija u Velikoj Kladuši.

Pre nekoliko dana potvrđena je optužnica Tužilaštva Unsko-sanskog kantona protiv Edine Abdić Pleho iz Velike Kladuše zbog krivičnog dela oduzimanje ili uništenje službenog pečata ili službenih spisa.

Ona je odbornik Laburističke stranke u Skupštini Unsko-sanskog kantona i kćerka je načelnika Fikreta Abdića.

Abdić je poznat srpskoj javnosti iz 90 tih godina prošlog veka.

Bio je političar u vreme rata u BIH.

Početkom 1990-ih godina aktivno se uključio u politiku te na prvim višestranačkim izborima osvojio najveći broj glasova iz reda muslimanskog naroda, ali je poziciju člana Predsedništva BiH ipak prepustio Aliji Izetbegoviću, sa kojim se uskoro i politički razilazi.

Godine 1993. objavio je najkraću pseudorepubliku na terenu bivšoj Jugoslaviji, na granici sa Srpskom Krajinom pod nazivom Autonomna Pokrajina Zapadna Bosna (APZB).

Kao sedište APZB je bila Velika Kladuša a planovi su bili da APZB pokrije čitavu teritoriju poznatiju kao Bihaćki džep koja je uključivala opštine Cazin i Bihać.

Te iste godine Fikret Abdić je potpisao sporazume sa Srbima (22. oktobar 1993) i Hrvatima (14. septembar 1993) za koje je tvrdio da su urađeni sa namerom da spasu muslimanski narod.

Sa 5. korpusom Armije Bosne i Hercegovine, koja je bila lojalna vladi u Sarajevu, sukobi su izbili 1993. godine i oni ostaju zapamćeni kao jedini unutarnacionalni sukobi na području bivše SFRJ.

Ubrzo nakon završetka sukoba u Bosni i Hercegovini, Abdić se odselio u Hrvatsku. Tu je vodio preduzeće.

Sud u Bihaću ga je osudio za smrt 121 civila i trojice ratnih zarobljenika i ranjavanje više od 400 osoba u regionu. Posle ovog događaja, hrvatski sud u Karlovcu je osudio Abdića na 20 godina zatvora navodeći planiranja i organizaciju logora i prihvatnih centara u velikokladuškoj opštini. Godine 2005. u Vrhovnom sudu Hrvatske razmatrana je žalba na presudu, koja je na kraju smanjena na 15 godina. Iz zatvora je pušten 9. marta 2012. Po povratku u Veluku Kladušu dočekan je ovacijama oko hiljadu građana.