Klub “Smokvica” nalazi se na uglu Tratinske i Badalićeve u Zagrebu, a postoji od devedesetih godina.
Vodi ga Želimir Udovičić, koji je poslovno povezan s Deanom Šparavcem, kod kojeg je nađen novac u “Tojoti” Dragana Kovačevića, glavnog aktera afere "Janaf", piše “Jutarnji list”.
Ženski svedok je za hrvatski medij ispričao kako je uređen klub u Slovenskoj i pomenula i neka imena koja se dosad nisu pominjala.
Rekla je, preko telefona, da nema fotografija, ali da ima od jednog drugog kluba – “Smokvice”.
"Ne vredi to gomile problema koji mogu proizaći iz toga", rekla je ona za “Jutarnji list”.
Da su bili gosti u klubu Dragana Kovačevića dosad su priznali aktuelni i bivši predsednik Zoran Milanović i Stjepan Mesić, ministri Oleg Butković, Josip Aladrović i Tomislav Ćorić.
MORH je potvrdio da je tamo dolazio i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Robert Hranj, na poziv aktuelnog predsednika države.
Sudija Ivan Turudić potvrdio je da je bio samo jednom u klubu sa suprugom prošle godine, ove godine nijednom. U klubu je bio i Jakov Kitarović, suprug bivše predsednice Kolinde Grabar-Kitarović, navodi “Jutarnji list”. Mnogi od njih u klubu su bili i za vreme karantina zbog pandemije korona virusa.
Sagovornici “Jutarnjeg lista” kažu da su to bila muška druženja na koja bi ponekad došle i žene.
"Pretežito bi u klubu bilo samo muško društvo, a ponekad se dolazilo sa suprugama i devojkama - kažu izvori lista. Stanari ulaza u Slovenskoj 9, ali i iz onih okolnih, izgleda da su jedva dočekali da svemu dođe kraj. - Sodoma i Gomora. Stajali su tu taksiji. Cure bi nekad promašile ulaz, pa bi ih s drugog ulaza vraćali. Bile su skockane kao za svadbu, u minićima ili uskim haljinama", priča jedan od stanara.
" Napokon je sve izašlo van. Milanovića sam video na proleće ove godine, ne sećam se tačno u kojem mjesecu. Dolazio je i Mesić. Bilo je ovde i svakakve sumnjive ekipe. Konobar je tu bio svaki dan, nezavisno da li se nešto događa ili ne. Ali, kad bi videli da dolaze cure iz Srbije, onda se znalo da je “akcija”. Nekad je trajalo do jutra", kaže on.
Postoji kamera koja služi za proveru onih koji dolaze u objekat. Postoji i šifra koja se ukuca na vratima, a godinama je bila ista – četiri jedinice i lestvice.
Promenio ju je upravnik zgrade nakon što je Kovačević uhapšen.
Alkohol se služio neograničeno, policija nikada nije zakucala
" Videla sam ja tu jako zgodne mlade dame. Posebno se posle potresa znala čuti glasna muzika. Otišla sam dole i rekla: “Dajte, molim vas malo stišajte tu muziku, zar nemate srca?”. Rekli su da se u podrumu slavi dečji rođendan pa su malo utišali. Pazili su posle jer je jedna od naših komšinica zvala policiju", priča jedna stanarka Slovenske 9.
Druga kaže da je zvala policiju. -Došli su, bili su tu i to se ponovilo više puta. Uredno su sve zapisali, ali ja ne znam što je bilo posle – kaže ona.
Više stanarka potvrdilo je “Jutarnjem listu” da je u mesecima karantina i nakon potresa klub bio veoma aktivan, sve do unazad mesec dana.
Radi se o prostoru koji ima oko 80 kvadratnih metara, 54 u prizemlju a 28 u podrumu. Kovačević ga je kupio 1999. Taj prostor bio je u vlasništvu privatne osobe, koja ga je kupila od Grada Zagreba. Nekada je tamo bio Centar za kulturu “August Cesarec”. To privatno lice je ostalo dužno gradu nakon prodaje još 55.000 kuna te je Kovačević taj dug podmirio.
U to vreme Kovačević je bio član SDP-a, a ubrzo će postati i šef finansija u “Zagrebačkom holding”. - On je imao sličan klub na Savskoj. Posvađao se sa partnerom, pa je ušao u ovaj klub u Slovenskoj - priča Kovačevićev dugogodišnji prijatelj za “Jutarnji list”.
"Gledale su se utakmice, a ponekad kad je bio neki tulum došle bi hostese. Cure su dolazile skockane, sedele bi u pravilu na barskim stolicama za šankom, pile, poslužilo bi im se jelo. Bile su tu i fešte s tamburašima. Znam da su neki političari ovamo dolazili sa suprugama, pa se nikako ne može govoriti o orgijama. Dragan je bio takva osoba da bi, kad bi nekome trebao prostor za proslavu rođendana ili krstitki, ponudio prostorije da to organizuje kod njega. Večere bi uvek platio u kešu", pričaju upućeni.
Kovačević i ostali videli bi iznutra ko zvoni na vratima preko kamere. -Iznad šanka, kako u prizemlju tako i u podrumu, bio je ekran na kojem bi se videlo ko ulazi.
Kada bi ušli u klub, mogli ste ostati u prizemlju ili se stepenicama spustiti u podrum. Oni koji su već bili u podrumu, kroz staklenu stenu mogli su da vide ko se spušta - pričaju sagovornici “Jutarnjeg lista”.
U klubu je bila impozantna količina pića.
"Kada sam prvi put ušao, na drvenim vitrinama iznad šanka bilo je sigurno stotinjak butelja kvalitetnih vina, rakije, viskija. To je ono što je odmah upadalo u oči. Tu, dakle, ne govorim o onome što je bilo u šanku", priča jedan od sagovornika.
Dok su u prizemlju prevladavali drveni stolovi i barske stolice, u podrumu je bio veliki separe.
Ponekad bi ispred separea bili stolovi, a ponekad bi se maknuli. U uglu je bio kompjuter sa kojeg se puštala muzika a ponekad bi zvali tamburaše.
Ostali bi do jutra jer bi se okupilo dosta ljudi. Retko je kad u klubu bilo malo ljudi, kao što je u petak rekao predsednik Milanović. Naravno, tu je bilo i proslava Nove godine. Sagovornici priznaju da je u klubu bilo i hostesa.
"Uz konobara, bile bi i hostese. Kako je taj dogovor izgledao, ne znam. No, one nisu bile “inventor” tamo kao što je, recimo, bio konobar",pričaju sagovornici.
Tvrde da gosti nisu stvarali veliku buku te da ne zna da li su se stanari ikad žalili na preterana slavlja. - Policija nikad nije zakucala. Ne verujem da je to bilo zbog toga što su gosti bili iz vrha politike.
Istorija kuće u Slovenskoj 9 vezana je na neki način uz poslovanje Kovačevićeva kluba. Ta je zgrada građevinsku dozvolu dobila 1897, a između dva svetska rata vlasnici su zatražili i dozvolu da u dvorišnoj zgradi otvore točionicu pića.
Ovakvi klubovi u Zagrebu postoje već decenijama.
(Mondo/Jutranji list)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.