KAŽU KUPAĆEŠ SE, A REALNOST JE RAD OD 12 SATI! Horor iskustva sezonskih radnika u Hrvatskoj: Plaćaju manje, smeštaj UŽAS

Poslodavci u Hrvatskoj nude odlične uslove za sezonske poslove, ali je u praksi potpuno drugačije.

Youtube/printscreen/Destinations in Europe

Poslodavci u Hrvatskoj traže radnike, opisuju odlične uslove rada, slobodne dane, visoke plate, dobar smeštaj, obezbeđenu hranu... Međutim, nije uvek tako.

"Tražimo radnike za rad na štandu za vreme festivala, prodaju palačinki, kokica... Obezbeđen smeštaj i hrana, dnevnica 70 evra", "Potrebni radnici za rad u zabavnom parku u Vodicama za mesec avgust. Plata i dodatak za ishranu, plus smeštaj", "Tražimo spremačicu za rad na turističkom brodu, sedmodnevna krstarenja. Obezbeđena hrana i smeštaj na brodu", "Tražimo iskusnog konobara u restoranu za rad na rivi sa kvalitetnim gostima i dobrom bakšišom, vaš novčanik! Potreban je bar dobar engleski! Ukupno radno vreme od 13 do 23 sata. Plata 1.500 evra. Bonusi za trud i dodatnu volju", "Tražimo iskusnog roštilj majstora u finom restoranu, obezbeđen smeštaj odmah iznad restorana, obroci, plata u zavisnosti od iskustva 2000 i više evra", samo su neki od oglasa. 

Oglasi i društvene mreže prepuni su ovih i sličnih reklama poslednjih nedelja. Društvene mreže pune su i pritužbi radnika koji tvrde da su prevareni, da im je plata manja od ugovorene, da li ih je umesto čiste sobe dočekala prljava soba u kojoj moraju da jedu sa dvoje ili troje sezonaca, da se prema njima postupa kao prema robovima i slično.

"Kad čuju da idem na more na sezonu, prijatelji kažu da je dobro jer ću se kupati svaki dan. Realnost je da ne vidiš ni more jer radiš 12 sati i posle svega razmišljaš o krevetu od umora", rekao je sezonski radnik. Sve je više stranih radnika. Jedan sezonski radnik je rekao da se indijski državljanin požalio da mora mnogo više da radi u hotelu od dogovorenog vremena.

"A zašto vam prekovremeni sati nisu plaćeni?", upitao je zbunjeni Indijanac. Ima slučajeva da vlasnici kafića kažu radnicima da će dobiti slobodne dane kada se sezona završi. Kad više ne budu na ugovoru... "Najlepše je kada moraš da radiš dve smene u jednom danu da bi dobio slobodan dan", preneo je iskustvo iskusni radnik. Veliki je broj pritužbi na rad po 10 ili 12 sati dnevno, a plata koju su dogovorili ostala je ista kao i za osmočasovni radni dan, pa se na kraju ispostavi da je satnica tri evra.

Jedna devojka je radila u kuhinji restorana na Plitvičkim jezerima. Ništa, napisala je, nije bilo onako kako joj je rečeno pre nego što je stigla na posao prvog dana. Između doručka i večere nije bilo slobodnog vremena jer je uvek bilo nekog dodatnog posla, od čišćenja do istovara robe i slično.

O smeštaju zaposlenih da i ne govorimo, uslovi su nehumani, a otkazni rok na brodu je 15 dana. "Da, smejala sam se, otkazni rok je 15 dana, ali kad ste prijavljeni... A nisam", požalila se jedna devojka. Iskusni ljudi se žale da moraju da rade poslove za koje se nisu dogovorili, od kuvanja do čišćenja i sređivanja soba.

Međutim, ima, naravno, dobrih primera, ali se ređe pominju. "Dečko i ja smo našli posao preko oglasa, oboje radimo kao konobari, plata je 1.300 evra, prva smena traje šest sati, druga smena sedam sati, imamo obroke i smeštaj gde smo samo nas dvoje", napisala je zadovoljna sezonska radnica. 

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

"PRVI POSAO MI BIO PROJEKAT OBILAZNICE, A ZAVRŠENO JE PRED PENZIJU!"Pomoćnik ministra Mišić: Ovim deonicama saobraćaj će biti rasterećen  Kurir televizija

(MONDO/Večernji.hr)