Iznos javnog duga na kraju maja manji je za 100 miliona evra u odnosu na april, kada je on bio 24,16 milijardi evra, a njegovo učešće u BDP-u je smanjeno za 0,6 procentnih poena sa aprilskog nivoa od 67,7 procenata, javilo je Ministarstvo finansija.

Javni dug Srbije pao ispod 70 odsto BDP

Na kraju decembra prošle godine javni dug bio je oko 24,82 milijarde evra, odnosno 72,9 odsto BDP-a.

Najviši udeo javnog duga u BDP-u Srbije, od 201,2 procenta, zabeležen je na kraju 2000. godine, a najniži je bio 2008. godine, kada je njegovo učešće iznosilo 28,3 odsto BDP-a.

Državni dug više nije pretnja Srbiji

Zakonom o budžetskom sistemu, udeo javnog duga u BDP-u je ograničen na 45 odsto, tako da je i dalje daleko od legalnog, odnosno propisanog.

Pad javnog duga Srbije
Ilustracija MONDO/Podaci Ministarstvo finansija 

BUDŽETSKI SUFICIT 12,5 MILIJARDI DINARA

Srbija je od početka 2017. godine do kraja maja ostvarila suficit republičkog budžeta od 12,5 milijardi dinara, objavilo je Ministarstvo finansija. U tom periodu su naplaćeni prihodi od 434,3 milijarde dinara, dok su rashodi iznosili 421,8 milijardi dinara.

Samo u maju mesecu ostvaren je suficit od 1,8 milijardi dinara, što je na istom nivou kao prethodnog meseca, pri čemu su ukupni prihodi dostigli 87,3 milijarde a rashodi 85,6 milijardi dinara.

Poreski prihodi su težili 77 milijardi dinara, a najveći deo je ostvaren po osnovu uplate PDV-a u iznosu od 40 milijardi dinara, uglavnom zahvaljujući visokom prihodu po osnovu uvozne komponente.

Prihodi od akciza su na drugom mestu sa iznosom od 22,4 milijarde dinara.

Pored redovnih neporeskih prihoda u maju je uplaćena i premija po osnovu reotvaranja emisije hartija od vrednosti u iznosu od 1,2 milijarde dinara. Prihod po osnovu donacija iznosio je 0,4 milijarde dinara.

Na strani rashoda, čiji je iznos bio 85,6 milijardi dinara, na plate zaposlenih je "otišlo" 19,9 milijardi dinara, dok su transferi fondu PIO, RFZO, NSZ i fondu SOVO iznosili 16 milijardi.

Na nivou opšte države, na kraju maja je zabeležen ukupan fiskalni suficit od 23 milijarde dinara i primarni suficit (kad se od rashoda odbiju kamate) u iznosu od 87,8 milijardi dinara (oko 727 miliona evra).

Zbirni suficit lokalnih samouprava (opština i gradova) na kraju maja je bio 12 milijardi

dinara, dok je AP Vojvodina zabelezila višak od 2,3 milijarde dinara.

Fondovi obaveznog socijalnog osiguranja su na kraju maja imali deficit od tri milijarde dinara.

PIO fond je u deficitu od 5,2 milijarde dinara, kao rezultat viška prenetih sredstava iz prethodne godine u 2017, dok je Republički fond zdravstvenog osiguranja zabeležio suficit od 700 miliona dinara.

Nacionalna služba za zapošljavanje je takođe u suficitu od 1,4 milijarde, dok je Fond SOVO maj završio sa izbalansiranim budžetom.