Reč je o potraživanjima Republike Srbije i JP Srbijagas, tako da se pretvaranjem duga prema Republici Srbiji od 10,9 milijardi dinara i 3,8 milijardi prema Srbijagasu, pretvara u akcije Galenike.
Time je država povećala vlasnički udeo sa 85odsto na oko 93 odsto, i mogla bi da se početkom septembra ponovo okuša u prodaji Galenike.
Dugovi bankama iznose oko 71 miliona evra i dogovoreno je ranije, kako kažu sindikati, da se taj dug otplati sa 25 miliona evra "jednokratno u kešu".
Prema rečima predsednika sindikata Nezavisnost u Galenici Zorana Pantelića, Galenici se duguje oko 120 milona evra za isporučene, a nikad plaćene lekove.
"To duguju najveće veledrogerije u to vreme, to su bili Velefarm, BG farm i ostali. Ta sredstva nikada nisu naplaćeni i to je bio jedan od razloga zašto je Galenika došla u tešku finansijsku situaciju".
Naveo je da su sudski postupci u toku i da ne veruje da će se utvrditi "ko je kriv i gde je taj novac otišao".
"Ako bi se sudski postupak i okončao i pronašao novac, kome bi te pare išle, da li deo državi, da li deo zaposlenima ili će otići novom vlasniku", zapitao je Pantelić.
Država je više puta pokušavala da privatizuje Galeniku, a poslednji put je prošle godine raspisala tender za izbor strateškog partnera uz prodaju 25 odsto akcija u vlasništvu države.
Novi tender za Galeniku biće raspisan u septembru, a u Ministarstvu privrede za Tanjug kažu da model privatizacije, na kojem država radi, podrazumeva da kupac uz fabriku preuzima deo duga "uz diskont".
"U ovom trenutku je u toku definisanje uslova privatizacije, kojima bi se budući kupac obavezao da održi kontinuitet proizvodnje, realizuje investicioni program i održi optimalan nivo zaposlenosti", rečeno je Tanjugu u Ministarstvu privrede.
Što se tiče radnika, oni koji se odluče za socijalni program mogu da računaju na 400 evra po godini staža.
Kako objašnjavaju, u postupku pripreme za sprovođenje transakcije, Vlada Srbije je 11. jula 2017. godine donela zaključak da se privatizacija Galenike sprovede modelom prodaje kapitala, kojoj bi prethodila konverzija duga Galenike u kapital, a u slučaju uspešne privatizacije, država bi otpisala preostali deo svojih dospelih obaveza.
Među zainteresovanima za Galeniku, kako prenose mediji, nalaze se britansko-ruski konzorcijum Frontijer farma - Petrovaks, Sinforam, Amikus, Hemofarm i EMS iz Brazila.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina