• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mudis zadovoljan stanjem finansija Beograda

Izvor MONDO/Tanjug

U Beogradu je trenutno u toku redovni godišnji monitoring srpske prestonice, koja kreditni rejting ima tek dve godine. Da li će se zadovoljstvo predstavnika Mudisa videti u krajnjem skoru?.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali danas je, sa pomoćnikom potpredsednika u rejting agenciji Mudis, Đorđijem Josifovim, sa kojim je razgovarao o kreditnom rejtingu Grada Beograda, razgovarao o trenutnom stanju u gradskim finansijama, kao i o tome na koji način će planirani projekti uticati na gradski budžet u budućnosti.

 "Kreditni rejting je krvna slika grada, a predstavlja priznanje našim naporima da konsolidujemo gradske finansije. Beograd je dugo vremena bio jedini grad u regionu koji nije imao kreditni rejting, što je bila prepreka za investiranje, jer je jedna od prvih stvari koju investitori gledaju upravo kreditni rejting. Mi ne samo da smo prva gradska administracija koja je uspela da obezbedi kreditni rejting, nego smo uspeli da obezbedimo i njegovo povećanje samo godinu dana kasnije", rekao je Mali.

Dugovi bili "relativno visoki"

"Dug grada je smanjen sa relativno visokih 76 procenata u odnosu na operativni prihod u 2015. godini, na ispod 64 procenta u 2016, i očekujemo da se ovaj trend smanjenja duga zadrži i u ovoj godini. Takođe, gotovinski tokovi grada su pozitivni, a grad na računu prosečno svakog meseca ima oko 11 milijardi dinara", istakao je Josifov.

On je podsetio da je Mudis jedna od tri najveće i najpoznatije rejting agencije u svetu.

Josifov je pohvalio gradsku administraciju jer je uspela da stabilizuje gradske finansije, te je izrazio nadu da će se dobri rezultati nastaviti i u budućnosti.

"Kreditni rejting grada Beograda rezultat je poboljšanja operativnih rezultata grada u zadnje četiri godine. Operativni bilans grada u odnosu na operativne troškove povećan je sa tri na 14 procenata, i očekujemo da se ovaj trend zadrži i u 2017. godini kada očekujemo 16 procenata bruto operativnog bilansa. Videli smo i poboljšanje koje se tiče vlastitih prihoda i vidimo da grad vodi politiku zaustavljanja rasta operativnih rashoda, kao dodatnu meru smanjenja troškova i povećanja prihoda od lokalnih poreza i taksi", istakao je Josifov i dodao da je finansijski rezultat grada bio jedan od ključnih faktora koji su doprineli poboljšanju kreditnog rejtinga.

On je istakao i da je povećan obim investicija u Gradu Beogradu, što je posledica finansijske stabilizacije.

I Beogradu Mudis dao bolji kreditni rejting

"U poslednje dve godine primećujemo da se nivo kapitalnih investicija povećao. Važno je napomenuti da ne očekujemo da se ova veća kapitalna ulaganja negativno odraze na finansijski rezultat grada", rekao je Josifov i dodao da Grad Beograd ima dobru sposobnost samofinansiranja, te da se očekuje da se ovaj pozitivni finansisjki rezultat zadrži i u 2017. godini.

On kaže da rejting agencija "Mudis" posebno ceni činjenicu da je institucionalni okvir u kome funkcionišu Grad Beograd i ostale lokalne samouprave u Srbiji stabilan i da to podrazumeva stabilnost u predviđanju prihoda i rashoda.

Josifov dodaje i da javna preduzeća igraju aktivnu uslogu u obuzdavanju fiskalnog pritiska na Grad Beograd jer se samofinansiraju i stabilno funkcionišu, te imaju pozitivne finansijske rezultate.

DALEKO OD INVESTICIOOG REJTINGA

Grad Beograd je po prvi put 2016. godine dobio kreditni rejting, nakon čega je godinu dana kasnije on i povećan,

Kreditni rejting Beograda danas je BA3 sa pozitivnim izgledom. To, nažalost, nije visok rejting, nekoliko je kategorija ispod onog što se smatra dobrim za investiciono ulaganje i u berzanskoom slengu se hartije od vrednosti tog rejtinga zovu "smećem" (engl. junk). Ali, kako jednak rejting kod Mudisa imaju i obveznice Republike Srbije, teško je očekivati da Beograd ima bolji rezultat.

Zagreb recimo, ima za stepenicu viši rejting "Ba2" (na koliko je oboren marta prošle godine), jednak rejtingu Hrvatske.

Da bi zaslužila poverenje profesionalnih investitora sa svetskih tržišta, Srbija i Beograd mora da dobiju bar rejting "Baa3", što je tri stepenice iznad današnjeg, i dvanaest do samog vrha (po Mudijevoj skali). Tada bi njene hartije kojima se zadužuje u svetu, ušle u grupu obveznica sa umerenim rizikom i solidnom mogućnošću za plaćanjem kratkoročnih obaveza. A to sve znači i manje kamate koje se investitorima plaćaju na njihov novac.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xl

Cim nas oni hvale, lose nam se pise.

special image