Antić:Do 2020. 600 megavata struje iz obnovljivih izvora
Mondo/Georgi Mitev Šantek 

Antić je na otvaranju Drugog međunarodnog Zelenog foruma "Elektroprivrede i zelena energija", rekao da će oko 500 megavata biti iz energije vetra, a oko 100 megavata iz hidro sektora i biomase.

"Tako ćemo imati oko dve trećine investicija u obnovljivim izvorima energije - 600 megavata i trećinu - oko 350 megavata (Kostolac B3) iz sektora uglja", naveo je Antić dodajući da je to poruka u kom pravcu Srbija ide.

Antić je kazao da će u septembru biti potpisan i ugovor sa konzorcijumom na čelu sa Micubišijem za izgradnju postrojenja za odsumporavanje u TENT "A", kao i da je vrednost tog projekta oko 200 miliona dolara.

Vlada je u napravila krupne korake kada je reč o obnovljivim izvorima energije.

"U septembru ćemo prebaciti prvih 100 megavata iz obnovljivih izvora energije i nastavljamo još intenzivnije da dajemo podršku kompanijama i pojedincima koji u to žele da investiraju", naveo je Antić.

Prema njegovim rečima, na današnji dan na mreži imamo imamo 205 elektrana sa 97,5 megavata iz obnovljivih izvora.

"To se ubrzava i sve više ćemo imati takvih objekata. U septembru ćemo imati treći vetropark kod Alibunara koji će sa svojih osam megavata prebaciti na više od 100 megavata iz obnovljivih izvora. U 2018. ćemo imati na mreži još 110 megavata iz vetra, projekti Alibunar i Košava, a 2019. još 262 megavata - projekti Kovačica i Čibuk. Nadam se da će se i za projekat Plandište sa svojih 102 megavata vrlo brzo ministarstvu dostaviti očekivana dinamika", naveo je ministar.

Srbija do 2027. mora da "ugasi" 1.095 megavata

Do sada je Srbija na izgradnju elektrofilera i denitrifikacijj potrošila oko 200 milona evra

"Svaki naš blok koji planiramo da gradimo posle 2023. godine imaće elektrofilter i sistem za odsumporavanje i dentrifikaciju i biće rekonstruisan da mu se povećava efikasnost", kaže Antić.

Srbija je napravila i ozbiljan iskorak u promociji biomase, ali mora mnogo više da koristi taj potencijal.

Imamo potencijal obnovljivih izvora energije od 5,6 miliona tona ekvivalentne nafte na godišnjem nivou, a iz biomase je 3,3 miliona ili oko 60 odsto.

Antić je dodao da se vrše i značajna istraživanja o korišćenju geotermalne energije.

Međunarodni zeleni forum "Elektroprivrede i zelena energija" organizuje Balkanmagazin u saradnji sa EPS-om, pod pokroviteljstvom Ministarstva za rudarstvo i energetiku.