Republički zavod za statistiku objavio je da su potrošačke cene robe i usluga u maju bile veće za 1,8 procenata u poređenju sa decembrom 2017. godine.
U maju su, na mesečnom nivou, poskupeli transport za 1,4 odsto, hrana i bezalkoholna pića za 1,2 odsto, zdravstvo i restorani i hoteli za po 0,5 odsto, odeća i obuća za 0,3 odsto, a rekreacija i kultura za 0,2 odsto.
S druge strane, pad cena je zabeležen u grupi Komunikacije od 0,5 odsto.
Cene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije menjale.
Ovakva inflacija koja je praktično za 50 odsto manja od planiranih 3% (plus/minus 1,5 poena) jedan je od razloga zbog kojih može da ne dođe do smanjenja cena goriva umanjenjem akciza a time i poreskih prihoda od goriva.
Jeste da je mesečni skok u godišnjoj inflaciji veliki, u aprilu je ona bila samo 1,1 odsto, ali još je daleko od alarmantnog nivoa.
Sve najave ekonomista da sve cene moraju da porastu kada raste cena goriva, pokazale su se kao paušalne i "teorijske". Gorivo je od početka godine poskupelo oko 5%, a inflacija je i dalje daleko ispod planirane. A prema očekivanoj inflaciji i prognoziranom rastu BDP-a, planirana je i celokupna državna kasa.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina