• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dolaze bolji dani za sezonske radnike

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Ministarstvo poljoprivrede je danas u saradnji sa NALED-om predstavilo elektronski sistem za prijavljivanje sezonskih radnika u poljprivredi odnosno portal www.sezonskiradnici.gov.rs

Portal je predstavljen u prisustvu premijerke Ane Brnabić na konferenciji u okviru projekta "Povećanje prilika za zapošljavanje sezonskih radnika u poljoprivredi", a prisustvovali su i ministar poljprivrede Branislav Nedimović, ministar za rad i zapošljavanje Zoran Đorđević, ambasador Nemačke Tomas Šib i direktorka Poreske uprave Dragana Marković.

Za proceduru prijave i odjave radnika potrebno je manje od 10 minuta, nezavisno od toga da li se radnik prijavljuje na jedan dan ili na mesec dana.

Svi radnici prijavljeni preko tog portala imaju pravo na penzijskog i invalidsko osiguranje, kao i osiguranje slučaju povrede na radu.

Ministar Nedimović je rekao da je prošle godine bilo angažovano zakonski svega 3.585 ljudi u poljoprivredi iako znamo da imamo bar 350.000 poljprivrednihi gazdinstava koja se svakodnevno bave poljoprivredom.

Rekao je da su pre tri godine poljprivredni proizvođači došli kod njega kao gradonačelnika i rekli za taj problema.

"Imali smo nezadovoljne berače u poljprivredi, nisu imali nikakva prava, osim prava na naknadu, ali da se nešto desi neka povreda sve je u crnoj zoni, a u poljprivredi se povrede dešavaju skoro svaki dan".

Naveo je da poslodavci ne shvataju da se tu ne obavlja svaki dan rad zbog vremenskih uslovi, pa su morali ako je lep dan da prijave sve radnika , a kada je kiša da ih odjave.

"To je bila neizdrživa situacija", istakao je ministar.

Nedimović kaže da je poljoprivreda fabrika pod otovrenim nebom i da nije čudo što je siva ekonomija u poljoprivredi bila tolika.

Kaže i da to ministarstvo sprema i set propisa da se definiše šta je poljoprivreda, jer ne može pdv da bude veći odnosno povrat od onog što se uplaćuje.

Ministar Đorđević je rekao da je to što je urađeno plod i rezultat cele vlade koja zeli da se izbori ptoiv sive ekonomije. "Zahvaljujući premijerki i NALED-u smo ovo izgurali", naglasio je ministar.

Đorđević ističe da će sada mobilnim telefonom moći da se prijave sezonski radnici.

"Vodili smo računa o tim radnicima da ne izgube ono čega su se bojali, ako su na listi NSZ da ne izgube taj status i naknade koje su imali, da ne izgube socijalnu pomoć, gledali smo da im pruzimo mogucnost da ostvare prava, da imaju pravo na penziju od odmor", naveo je on.

Mesečni izdaci poslodavaca na ime poreza i doprinosa po sezonskom radniku u proseku iznose 6.000 dinara (300 dinara po danu).

U cilju suzbijanja sive ekonomije i zaštite prava velikog broja neformalno angazovanhi radnika u sektoru poljoprivrede vlada je u saranđi sa NALED -om i uz podršku GIZ-a 2017. pokrenula reformu sistema radnog angažovanja seazonskih radnika u poljoprivredi kroz donošenje novog sistemskog zakona čija je primena počela u januaru 2019. i izradu on lajn platforme za pojednostalvjenu registraciju radnika.

Prema podacima Poreske uprave u 2017. po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima bilo je angažovano svega 3.585 sezonskih radnika u poljoprivredi.

Gotovo 95 odsto sezonskih radnika u poljoprivredi radi na crno bez ikakvog ugovora, što znači da ne ostvaruju prava iz radnog odnosa poput prava na socijalno i penziono osiguranje i osiguranje od povreda na radu.

Skupština je polovinom prošle godine usvojila Zakon o pojednostavljenom radnom angažovanu radnika na sezonskim poslovima u određenim delatnostima koji se odnosi na poljoprviredu, šumarstvo i vodoprivredu.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

....

A sta ako sezonski radnik ne radi ceo dan? Kod mene radnici rade na sat...ponekad 3 sata,a ponekad 10 sati. Najcesce rade 7 sati. Dogovorimo se svake sezone kolika je dnevnica pa obracunamo koliko vredi sat..prosle sezone vrednost sata bila je 142 dinara. Znaci poneka bi trebao vise da izdvojim za osiguranje nego sto treba da platim radniku za rad? U prethodnih 10ak godina od poljoprivrednika se samo trazi a malo daje. A kada shvatite i dokazemo da smo u pravu vi kazete "vama je lako vi bar imate sta da jedete,kao da mi bas volimo da budemo kaljavi do usiju,bez dana odmora. Na plus 35 ispod plastenika,a zimi skidamo sneg sa plastenika.Kao da smo mi krivi za sve i treba da budemo potkusur svima.

Garrosh

@.... Ajd ne s**i, da može da im daš dva dinara na sat bio bi srećan...

special image