Istraživanje čuvenog londonskog časopisa "Fajnenšel tajms" (FT) svrstalo je Srbiju na prvo mesto po broju direktnih stranih investicija, i to ne na političkim marketingom u EU izmišljenom tržištu nekakvog "Zapadnog Balkana", već na celom svetu.
Svakako odlična vest odmah je postavila i pitanje "kako je to moguće", na koje nam odgovor daje uvaženi ekonomista Gligorov.
Rezultat Srbije je svakako zaslužan ali dosta mu je pomogla i statistička obrada FT-a. Srbija je, naime, prva po broju novih projekata u koje su investirali stranci, ali ne i po njihovim vrednostima.
Srbija je u 2018. godini, kako je ocenio "Fajnenšel tajms" privukla 107 projekata direktnih stranih investicija, što je za 26 više nego u 2017. godini. I tu je ključ - u očekivanjima prema kojima se i meri ova analiza. Srbija po tome privlači 12 puta veći obim grinfild stranih investicija "nego što bi moglo da se očekuje od ekonomije njene veličine".
"Časopis je rang-listu napravio tako što je uporedio broj novih projekata u 2018. godini sa brojem očekivanih, polazeći od veličine bruto domaćeg proizvoda Srbije (BDP)", rekao je Gligorov.
Dodao je da je Srbija prošle godine bila na prvom mestu, Crna Gora odmah iza nje, a treća je bila Kambodža, Bosna i Hercegovina je 15, a Makedonija 18.
"Na vrhu liste su, uglavnom manje zemlje u razvoju, a to je razumljivo jer su očekivanja za velike i razvijene zemlje mnogo veća usled veličine njihovih BDP-a, tako da je potrebno jako mnogo projekata da bi one bile među vodećim zemljama po ovom kriteriju", rekao je Gligorov.
Na broj stranih investicija u automobilskoj industriji, u nekretninama, proizvodnji hrane i u tekstilnoj industriji, verovatno su, kako je ocenio, najviše uticale subvencije, rast domaće potrošnje hrane i pića, ulaganja u nekretnine (strana štednja) i jeftina radna snaga povezana sa subvencijama u tekstilnoj industriji.
Iako se generalno među kritikama tvrdi da "stanci dolaze jer im plaćamo", Gligorov je u kazao da subvencije ne bi trebalo da su najznačajniji činilac u broju privučenih investicija u Srbiji, imajući u vidu koje su druge zemlje uspešne po kriterijima koji se u ovom istraživanju koriste.
"Srbija je bila visoko kotirana i u istraživanju u prethodnoj godini i ukoliko su očekivanja zasnovana na kretanju BDP-a koriguju na više, valjalo bi očekivati da se Srbija postepeno spusti naniže na lestvici, što bi bilo (u stvari bilo) pozitivno kretanje", rekao je Gligorov.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama