Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija, Tomislav Mićović, ističe da se zbog toga u narednom periodu ne očekuje poskupljenje goriva u Srbiji, ali da treba imati u vidu da je ipak i domaće tržište osetljivo na globalna kretanja.
On je za Tanjug kazao da trenutno nisu veliki globalni poremećaji i da se oni ne mogu odraziti tako brzo na domaće tržište.
Podseća da je u aprilu i maju cena barela (159 litara) išla i preko 70 dolara te da se ne može reći da je situacija zabrinjavajuća ako je cena barela sa 60 dolara skočila na 68, iako je skok bio nagli i iznenadan.
"Iako je skok veliki, situacija još uvek nije zabrinjavajuća, samo je pitanje da li će se takav trend nastaviti", ističe.
Mićović kaže da je cena goriva u Srbiji u tom periodu bila skuplja u odnosu na danas za pet dinara te da se ni skorije, ni dramatično poskupljenje ne moze očekivati.
Dnevno, objašnjava, nedostaje 5,7 miliona barela sirove nafte, što je ujedno 5,7 odsto ukupne svetske potrošnje i predstavlja ozbiljan nedostatak.
Kod ovakvih poremaćenja nema bolje odbrane od obezbeđivanja zaliha, ističe sagovornik Tanjuga. On navodi da 83 odsto goriva u Srbiji potiče od sirove nafte koja je uvezena ili od uvezenih derivata.
Jelica Putniković, ekonomski novinar i urednica Balkan magazina, ističe da gorivo u Srbiji neće poskupeti zbog ovakve situacije na globalnom planu.
Kako kaže, to što je juče ujutru skočila cena nafte za oko 20 odsto i potom i pala predstavlja više jedan "psihološki bum".
"Napad na saudijska postrojenja se desio preko vikenda i berze su odreagovale tako kako jesu, a veliki udeo ima i pokušaj onih koji spekulišu sa prodajom i kupovinom nafte da što više zarade", rekla je Putnikovć za Tanjug.
Kako kaže, da bi se to odrazilo na cene derivata na pumpama Srbije trebalo bi da protekne neko vreme.
Nafta se ne kupuje danas za sutra i naftne kompanije imaju svoja nalaži'ta i rezerve i neće brzopleto dizati cene, ističe.
"Kako će se prodavati u narednom periodu zavisi kako će se razvijati situacija i ako ne bude novih napada na saudijska postrojenja mislim da ne bi trebalo da bude ni nekih većih problema sa poskupljenjem, kaže Putniković.
Cene nafte su danas pale iako je tržište i dalje zabrinuto zbog pretnje vojnim odgovorom na napade izvedene na naftne objekte u Saudijskoj Arabiji.
Ti napadi su prepolovili naftne proizvodne kapacitete tog kraljevstva i podstakli skok cena "crnog zlata" koji nije zabeležen decenijama, podseća agencija Rojters.
Cena severnomorske nafte tipa "brent" pala je jutros za 15 centi ili 0,2 odsto na 68,87 dolara za barel, dok je "američka laka" nafta pojeftinila za 54 centa ili 0,9 odsto na 62,36 dolara za barel.
Nešto ranije, cene obe vrste nafte pale su za oko 2,0 odsto.
Cene nafte skočile su juče za gotovo 20 odsto kao odgovor na napade u Saudijskoj Arabiji, što je bio najveći skok u skoro 30 godina, mada cena svakako nije bila najveća.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!