• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpske pare sve prihvaćenije u Sloveniji: Uloženo 400 miliona €

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Slovenija je među deset najvećih investitora u Srbiji sa više od milijardu evra ulaganja, ali sve je više i srpskih investicija u Sloveniji. Njihova vrednost je već premašila 400 miliona evra.

 Srpske investicije u Slovenijie veće od 400 miliona evra Izvor: MONDO/Tamara Sekulović

Od nekadašnje "sirovinske baze" za razvijene zapadne jugoslovenske republike, Srbija postajesve značajniji investitor u regionu, pa i u Sloveniji, gde su investirali MK grupa, Delta holding, Comtrade, Nektar i drugi, kaže Nikola Papak, direktor Predstavništva Privredne komore Srbije u Sloveniji.

"Srbija se ekonomski konsolidovala, a naše kompanije su ojačale svoje kapacitete da investiraju i van lokalnog tržišta. Srpske kompanije su danas vlasnice čuvenog slovenačkog brenda Fruktal, zatim najveće IT kompanije u Sloveniji sa više od 600 inženjera koji rade uglavnom internacionalne projekte, aerodroma u Portorožu, slovenačke banke, kao i najvećeg hotela u Ljubljani, jedinog sa pet zvezdica", navodi Papak u intervjuu za "Magazin biznis".

Možda će vas zanimati

S druge strane, kako ukazuje, u Srbiji je registrovano 1.600 firmi sa većinskim kapitalom slovenačkih kompanija i građana, i više od 25 hiljada porodica u Srbiji živi od plate koja je zarađena u nekoj od slovenačkih firmi koje posluju kod nas.

Dodaje da nam Slovenci "skidaju kapu" za investicioni i poslovni ambijent koji je izgrađen poslednjih godina.

"Ono što ih, kako sami kažu, najviše privlači u Srbiji jeste kvalitetna radna snaga, konkurentna cena energije, sporazumi o slobodnoj trgovini, kakve imamo sa Rusijom i drugim zemljama Evroazijske ekonomske zajednice ili Turskom, velika ulaganja u infrastrukturu, podsticajni poreski sistem, efikasna administracija i podrška koju uživaju i od države i od Privredne komore Srbije", naglašava Papak.

Smatra da će Srbija sve više biti "proizvodni hab" slovenačkim kompanijama za plasman proizvoda na tržišta zemalja sa kojima imamo bescarinski izvoz i na kojima oni nisu trenutno konkurentni, jer su članica EU.

"Posmatrano iz ugla srpske privrede, važno je da smo uspeli da uravnotežimo našu robnu razmenu sa Slovenijom, prošle godine i u prvih sedam meseci 2019. ostvarujemo suficit. Srpski izvoz u Sloveniju kontinuirano raste zahvaljujući, između ostalog, i slovenačkim kompanijama. Ukupna spoljnotrgovinska razmena dve zemlje, računajući razmenu i robe i usluga, prošle godine premašila je 1,6 milijardi evra", ističe Papak.

Ako ne dođe do značajnih usporavanja na svetskom tržištu, već naredne godine međusobna trgovina robom i uslugama mogla bi da pređe dve milijarde evra, ocenjuje direktor Predstavništva PKS u Sloveniji.

Prema analizama eksperata iz PKS, najveće šanse za povećanje srpskog izvoza na tržište Slovenije, kako dodaje, imaju proizvođači prehrambene, industrije plastike, nameštaja, elektro i metalske industrije, ali i IT.

"Osim industrijskih grana u kojima tradicionalno sarađujemo, očekujemo novi talas slovenačkih investicija u sektoru IT-a, turizma, zelene ekonomije, u reciklažnoj industriji, upravljanju komunalnim otpadom i tretmanu otpadnih voda", naveo je Papak.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image