"Stanovnici Zapadnog Balkana više neće uživati privilegije u odnosu na stanovnike drugih delova sveta. Njihovo znanje nemačkog jezika moraće da bude na visokom nivou, što ranije nije bio slučaj. Takođe, kao uslov, postojaće starosna granica, koja ranije nije postojala", rekao je pre neki dan, direktor Nemačko-srpske privredne komore Martin Knap, ne govoreći o detaljima.
Prema informacijama "Blica", novine u smislu starosne dobi za sve one koji traže posao u Nemačkoj odnosiće se na dve grupe ljudi, starije od 45 godina i mlađe od 25.
Ova prva, starija generacija, dobiće dozvolu za boravak u Nemačkoj jedino u slučaju da im radni ugovor garantuje zaradu od najmanje 3.700 evra bruto, a kako u starosti ne bi pali na teret države zbog premalih penzija.
"Oni, dakle, koji imaju više od 45 godina, ako žele da dođu u Nemačku i da rade, moraće nadležnima da pokažu ugovor o radu koji im obezbeđuje zakonom određenu minimalnu zaradu. Druga opcija je da pokažu dokaz o starosnoj penziji čija visina pokriva osnovne životne troškove", kaže naš dobro obavešten izvor.
S druge strane, što se tiče mlađih od 25 godina, nova pravila doneće olakšice onima koji žele da se obrazuju u Nemačkoj. Oni su do sada u Nemačkoj u kontuinuitetu mogli da ostanu do tri meseca, a da od 1. marta taj rok se produžava na šest meseci.
"To se odnosi na one koji žele da konkurišu za upis u obrazovne institucije odnosno fakultete pod uslovom da im diploma koju poseduju omogućava upis u visokoškolsku ustanovu", kaže sagovornik.
Novim zakonom biće omogućeno useljavanje kvalifikovane stručne radne snage. Šta to znači - kvalifikovani profesionalci zapravo su univerzitetski studenti, kao i osobe sa stručnom spremom.
Pored kvalifikacije moraće da poseduju i sertifikat o znanju nemačkog jezika najmanje na nivou A 2, za određene grupe na nivou B1. To zavisi, između ostalog, od toga gde osoba planira da se zaposli, i koliko će joj za posao biti neophodno da koristi jezik, bilo pisano ili usmeno.
Nivo A2 je početni nivo, prvi posle najosnovnijeg. Osoba sa ovim nivoom znanja jezički je sposobna da se snađe u mnogim životnim situacijama na nemačkom govornom području. S druge strane nivo B1 znači da možete komunicirati u smislu - reći šta želite i sa druge strane razumeti sagovornika.
Novina je i da će zahtevi za izdavanje viza stručne radne snage ubuduće biti obrađivani po ubrzanom postupku.
Prema ranijim iskustvima na termin u ambasadi se čekalo oko šest nedelja, dok se na odluku o odobrenju vize čeka između sedam i devet nedelja. Novi zakonom, trebalo bi da ambasade dodeljuju termine najduže u roku od 14 radnih dana od podnošenja zahteva za termin, dok bi odluka o odobrenju vize trebalo da se donese u roku od tri nedelje nakon termina.
Uslov za ubrzni postupak je nostrifikacija diplome i sertifikata o stručnom obrazovanju.
Jedna od novina jeste ukidanje ispita prednosti, što podrazumeva da se pre svakog zapošljavanja stručnjaka iz treće zemlje zaposli domaći ili evropski kadar.
Novi zakon ne nudi nikakve nove mogućnosti nekvalifikovanim radnicima da dobiju pristup tržištu rada u Nemačkoj. Međutim, pod određenim uslovima, IT stručnjaci mogu dobiti pristup tržištu rada bez formalne kvalifikacije, ukoliko recimo imaju pet godina radnog iskustva, kao i kandidati koji su regrutovani uz pomoć Savezne agencije za zapošljavanje.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti