Sa Saab-om i Volvo-om, Švedska je u 20. veku ponudila limuzine sa strogom arhitekturom luteranskom štedljivošću koji su se postavili kao merilo bezbednosti i trezvenosti.
Ali u ateljejima Kenigsega u Engelholmu, južnom primorskom selu, sve ide suprotno tome: elitni radnici regrutovani iz celog sveta "rade motorizovane dijamante" poput borbenih aviona F16, koji se prodaju po ceni zlata.
"Kada sam započeo (...), rekao sam sebi 'zašto bi neko kupio jedan moj automobil, to je nepoznata marka, nepoznate osobe, iz zemlje koja nije poznata po sportskim automobilima'", objašnjava osnivač te marke, Kristijan fon Kenigseg.
"Rekao sam sebi da se oni zaista moraju izdvojiti (...) inače nema razloga da budem na tržištu. Ako "bugatti" i "pagani" startuju brzo, morate ići još brže, pomeriti granice automobila, povečati performanse, reka je on.
Već 2002. godine, samo osam godina od starta, motor Kenigsega, "Č8S" proglašen je Ginisovim svetskim rekordom kao najmoćniji na svetu. Dve godine kasnije, "CHR" osvojio je titulu najmoćnijeg srijski proizvedenog automobila sveta.
U 2010-im godinama je došao model "agera rs". On je 2017. godine prešao oznaku "400 km/h" postižući brzinu od 447,19 kilometara na sat, što je bilo nečuveno za serijski proizveden automobil, ali ga je s trona zbacio "bugatti čiron super sport 300+" i njegovih 490,48 km/h.
"Oni su to postigli na zatvorenoj trkačkoj stazi, ali mi smo to postigli na javnom putu (...). Naš rekord je uspostavljen zahvaljujući serijski proizvedenom automobilu dok je 'čiron' bio prototip, pre serije", brani se Kristijan fon Kenigseg. "Ali bilo je zaista impresivno", priznaje taj četrdesetogodišnjak.
Mada rekordi "nisu zanemarljivi", najvažnija je "ukupna performansa automobila", kaže fon Kenigseg.
Taj krupan, snažan čovek, iz porodice "s malo interesovanja za automobile", priča da mu je to bila strast od malih nogu.
"Jedino što sam čitao bili su časopisi o automobilima".
Saga Kenigsega počinje 1994. godine. Kristijanu fon Kenigsegu je trebalo jedva deset godina da predstavi "koenigsegg CH8S" - svoj prvi model, na Sajmu automobila u Ženevi 2003. godine. Slediće još šesnaest modela, od kojih će se proizvoditi samo šest.
"Kenigseg" je i dalje retkost: krajem 2019. godine, ta firma je na 250 procenila broj svojih automobila u saobraćaju u svetu.
Potrebno je sedam do osam meseci da se izgradi jedan primerak automobila kakav je "regera". To je filigranski rad.
"Taj način rada je vrlo različit od uobičajene proizvodnje, može izgledati kao pravljenje nakita", objasnio je Marijan Gado, menadžer proizvodnje.
Godine 2020. Kenigseg planira da lansira novi model, čija će osnovna verzija koštati oko milion evra. ali, mada jeftiniji od drugih "biće ručne izrade i u istoj tržišnoj niši", rekao je Kristijan fon Kenigseg.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu