• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

A ŠTA KAŽE EPS: Zagađenje vazduha 2,5 puta manje

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Elektroprivreda Srbije (EPS) uložila je u proteklih 15 godina oko 500 miliona evra u zaštitu životne sredine, a do sada je na svim termoelektranama u zemlji završena rekonstrukcija elektrofiltera čime su smanjene emisije praškastih materija.

U EPS-u tvrde da je rezultat ulaganja u rekonstrukciju elektrofiltera 2,5 puta manja emisija praškastih materija, donosno PM čestica, u 2018. godini nego u 2011. godini, i za to je od 2004. godine do danas izdvojeno 97 miliona evra.

"U narednim godinama planirane su dodatne ekološke investicije vredne više od milijardu evra u niz projekata kojima se štite vazduh, voda i zemljište i poboljšava kvalitet životne sredine", kažu za Tanjug u EPS-u.

Možda će vas zanimati

Najveći obim ulaganja, od oko 650 miliona evra, predviđen je u oblasti zaštite kvaliteta vazduha, kroz izgradnju sistema za odsumporavanje dimnih gasova i primarne i sekundarne mere za smanjene emisije azotnih oksida u termoelektranama.

Time EPS, kažu, ispunjava stroge ekološke standarde EU i spušta emisije ispod granica predviđenih domaćom i evropskom regulativom.

"Smanjenje emisija sumpor-dioksida i dodatno smanjene praškastih materija donose sistemi za odsumporavanje dimnih gasova. To su najskuplji i tehnički najsloženiji projekti", objašnjavaju oni.

EPS je inače završio izgradnju postrojenja u TE Kostolac B, vredno 96 miliona evra i garancijska merenja su, navode, pokazala da su emisije sumpor-dioksida znatno ispod važećeg evropskog standarda od 200 miligrama po kubnom metru.

ODSUMPORAVANJE BEZ EFEKTA?

Prema podacima Energetske zajednice EU iz 2018. godine u termoelektranama "Nikola Tesla" Obrenovac emisije gasova prevazilaze planirane 4,7 puta, a u "Kostolcu" 14 puta. "U termoelektrani Kostolac ugrađen je filter za odsumporavanje 2017. godine ali podaci za 2018. govore da se emisije nisu smanjile. To nam nije razumljivo", ističu iz EZEU.

"Najvredniji projekat, čija je realizacija u toku, vredan je 217 miliona evra i obezbediće sistem za odsumporavanje dimnih gasova za četiri bloka TENT A. To je jedna od najvažnijih investicija u regionu zbog visine finansijskih ulaganja i pozitivnih ekoloških efekata, kao i zbog ispunjavanja obaveza prema Energetskoj zajednici", poručuju iz EPS-a.

Planirani su i projekti za preostala dva bloka u TENT A, kao i blokove u TENT B, TE "Kostolac A" i novi blok "Kostolac B3" čija izgradnja je u toku.

Ukupna ulaganja EPS-a u sisteme za odsumporavanje dimnih gasova, za izgrađeno i planirana postrojenja iznose oko 595 miliona evra.

"Ulaganja EPS u zaštitu životne sredine doneće do 2025. smanjenje emisija sumpor-dioksida 90 odsto, azotnih oksida 45 odsto i praškastih materija 95 odsto u poređenju sa periodom od 2008. do 2012. godine", navode u "Elektroprivredi Srbije".

Izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A realizuje se u okviru Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Japana, a na osnovu kojeg je između JP EPS i Japanske agencije za međunarodnu saradnju JICA potpisan Sporazum o zajmu za finansiranje projekta.

Ugovor o izgradnji EPS i konzorcijum koji predvodi kompanija Mitsubishi Hitači Power Systems potpisan je septembra 2017. godine.

U konzorcijumu izvođača radova su inače i ITOĆU korporacija iz Japana i MPP Jedinstvo iz Sevojno.

U Obrenovcu se gradi sistem za odsumporavanje dimnih gasova za četiri bloka TENT A snage po 350 megavata, koji kao gorivo koriste lignit iz površinskih kopova RB "Kolubara".

Na blokovima A3, A4, A5 i A6 primeniće se tehnologija odsumporavanja dimnih gasova vlažnim postupkom, uz korišćenje krečnjaka kao reagensa. Kao nusproizvod dobijaće se gips koji se može koristiti u građevinarstvu, a pomešan sa pepelom i za izgradnju puteva.

Ovi radovi su počeli u februaru prošle godine, a rok za realizaciju projekta je 42 meseca, uz dodatnih 12 meseci garantnog perioda.

"Posle završetka ovog projekta očekivani nivo emisija smanjiće se za više od devet puta, a tokom realizacije projekta biće uključeno više od 1.600 domaćih radnika u različitim fazama projekta", naveli su u EPS-u.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sv Petar

EPS može da laže samo tatu i mamu.

Dragan

"U termoelektrani Kostolac ugrađen je filter za odsumporavanje 2017. godine ali podaci za 2018. govore da se emisije nisu smanjile. To nam nije razumljivo", ističu iz EZEU. Pa, sta nije jasno? 500 miliona evra je na privatnim racunima, filter nije ugradjen, ili je ugradjen neki bezvezni. Zna se kako se radi.

I S T I N A

@Dragan ugradjen je ali neradi kako treba,isto i odsumporavanje je zavrseno 2016 i nedaju da radi jer trosi kao mnogo struje pa je bolje da se trujemo dodje jeftinije drzavu

special image